• vmv

Amulet je oknem do rájeOkolo pouze louky a lesy. Taková nádhera obklopuje osadu několika stavení v malebném českém ráji. Roubenku Amulet majitelé zvelebují již 30 let.


Více jak sto let staré zborcené staveníčko kdysi disponovalo pouhými dvaceti čtyřmi metry čtverečních. Miniaturní chata sloužila jako výminek k sousednímu hospodářství. Téměř nulová údržba se ale fatálně podepsala na jejím stavu. Roubenka měla prohnilé a napadené dřevokazným hmyzem trámy. Nezbývalo než jí srovnat se zemí a začít na úplně nových základech.


Proporce samotné stavby, řešení štítu nebo členění oken v lokalitě Českého ráje bylo nutné ponechat v duchu tradiční lidové architektury. Majitelé vypracovali vhodný projekt a následně mohli začít se stavbou vytoužené roubenky. Největší problém představoval příkrý svah, na kterém je dnes roubená chalupa vystavěná. Ten bylo nezbytné pro dostatečnou stabilitu dorovnat navážkou a zapuštěním několika betonových pilotů s armaturou, které roubenku drží na svém místě. Z důvodu většího prostoru okolo chalupy vznikla nádherná dřevěná terasa. Ta dnes nabízí překrásný výhled do volné krajiny okouzlujícího Českého ráje.


Zdejší roubenka v kombinaci s kamenem dokonale vystihuje místní kraj: tedy stromy a pískovcové skály.


Velmi přirozením dojmem působí i samotný interiér chalupy. Vůni dřeva je cítit téměř v každé místnosti. Kuchyň z masivu nebo pískovcový pult doplňují vkusná a plně funkční kachlová kamna v barvě zelených listů. Ze světnice se po dřevěném schodišti dostaneme do podkroví. Zde nalezneme dvě ložnice s velkou koupelnou rovněž v kombinaci smrku, kamene a zelených tónů. Roubenka je rozdělená na dvě samostatné bytové jednotky, přičemž každá má vlastním vstup označený buď sluníčkem nebo měsíčkem.


K objektu potom náleží i další tři stavení, rozsáhlé dětské hřiště s obřími kuželkami nebo venkovní gril.

119 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše