• vmv

Bylinky pro koněUž tisíce let léčí a jsou považovány za součást zdravé výživy. Bylinky hojně využívají lidé, ale důležitou roli hrají i ve zvířecí říši.

Milovníci koní a vyznavači alternativních metod léčby raději sáhnou po voňavé rostlince než chemickém léku. Ve výživě koní je možné za použití vhodně zvolených bylin zrychlit regeneraci a hojivé procesy zvířete. Díky bylinkám je možné celkově zlepšit zdravotní stav koně, podpořit jeho psychiku nebo pomocí bylin tělo detoxikovat.

Důležité je ale vědět, které bylinky jsou právě pro vašeho koně vhodné a které nikoliv:


Ostropestřec napomáhá detoxikovat organismus, pročišťuje a přispívá ke správné funkci jater a střevní mikroflóry. Příznivě působí na zdravotní stav kůže a srsti – obsahuje omega-6 a omega-3 mastné kyseliny. U březích klisen podporuje vývoj centrálního nervového systému plodu.


Jitrocel díky vitamínu C posiluje imunitu, má antibiotické účinky a je výborný proti kašli, protože napomáhá odhleňování.


Šípek obsahuje značné množství vitaminu C, K, A, riboflavin a silice. Posiluje játra, celkovou imunitu a růst kopytní rohoviny. Má pozitivní účinky při trávicích obtížích.


Heřmánek koně uklidňuje a uvolňuje. Působí současně proti křečím, které tlumí. Často se stejně jako u lidí používá při trávicích obtížích (pomáhá například při boji se žaludečními vředy), při kašli a nachlazení.


Rozmarýn upravuje trávení, tlumí křeče a podporuje činnost jater. Využívá se při infekcích a plísních, při hnilobách kopyt. Je vhodným doplňkem pro staré koně, ale nesmí se podávat březím a laktujícím klisnám!


Kopřiva je od pradávna známá jako zásobárna železa, vitaminu C a A. Má pozitivní vliv na krvetvorbu a současně čistí krev. Vhodná je především u koní trpících na letní vyrážku. Kopřiva podporuje funkci jater a upravuje metabolismus.


Máta je dobrým pomocníkem při prevenci zažívacích obtíží a kolik. Blahodárně působí na uvolnění svalstva. Tato bylina je vhodná při dýchacích obtížích, kdy pomáhá rozpouštět a uvolňovat hlen. Současně zmírňuje bolest.


Zázvor je díky všestrannému využití označován jako všelék. Působí antibakteriálně, protizánětlivě, čímž celkově podporuje imunitu, trávení a správnou funkci pohybového aparátu. Nejčastěji se podává při problémech s kašlem.


Meduňka uvolňuje napětí a snižuje stres. Nervózní koně má především uklidnit. Dále se podává při žaludečních a střevních obtížích.

52 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše