• vmv

Bylinky sklízíme před polednem
Ačkoliv slunečné dny lákají v červnu spíše k lenošení, neměli bychom zapomínat na zahradnické práce okolo domu.


Pravidelné sekání trávníků je samozřejmostí, ale na řadě jsou také trvalky a keře. Je čas odstranit všechny odkvetlé květy, aby nevysilovaly rostlinu, tvorbu plodů a semen. Cibule tulipánů a narcisů začínáme vytahovat ze země a uskladníme je na suchém a temném místě. Místo nich se dají vysázet letničky, aby nám záhon neubyl na kráse. K vyšším rostlinám jako jsou například lilie nebo mečíky připevníme oporu, aby se v nejkrásnějším období květu nezlomily.

Svoji krásu začínají představovat růže, které je na čase hnojit, aby neubývaly na květenství. S “dokrmováním” začínáme i u rostlin v truhlících. Muškáty bychom měli pro vydatný květ hnojit každé dva týdny.


Pravidelnou péči potřebují v horkých dne rovněž pokojové rostliny. Ty stejně jako venkovní intenzivně hnojíme. Podle potřeb jednotlivých druhů zvýšíme nároky na zálivku. Také květiny jsou totiž náchylné na úpal. Z toho důvodu choulostivé druhy umístíme dále od jižního okna. Velkou část pokojových květin je možné přemístit ven do zahrady a dopřát jim letní režim.

A do popředí se dostává také zeleninová zahrada. Na venkovní záhony vysazujeme rajčata a papriky. V chladnějších oblastech je možné do volné půdy vysévat okurky. V teplých oblastech si můžeme troufnout na lilek a melouny.


Pokud jsme na zahradu umístili skleník, pečlivě větráme, abychom už na konci měsíce mohli sklízet první rajčata, okurky a papriky. Milovníci zdravé stravy si přijdou na své při vysazování zelí, květáku, letního salátu, brokolice nebo pórku. Na bylinky v těchto dnech nejvíce útočí mšice, housenky a také choroby. Podle potřeby tedy aplikujeme ochranné prostředky. Pro sklízení bylin si vymezte ideální dobu, a to za slunného dne těsně před polednem. V tento čas bylinky obsahují nejvíce prospěšných látek.

37 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše