• vmv

Cosplayerka ve zbroji!Cosplay z anglického překladu „kostýmová hra“ se už i u nás v Česku stává velmi oblíbenou. Kouzlu této netradiční zábavy propadla cosplayerka Victoria Hofferson. Kostýmy vyrábí, obléká a nejlépe se cítí ve zbroji.


Viki, kdy se u vás objevila záliba v Cosplay a co této „hře“ předcházelo?


Je to skoro na den přesně pět let, co jsem začala vyrábět svůj první cosplay. Čas od času jsem například na internetu narazila na zahraniční cosplayery, co si vyrábí a nosí kostýmy a moc mě to lákalo. V té době jsem žila v Anglii a s kamarády jsme se rozhodli jít na Comic Con (to je takový festival pro filmové a komiksové nadšence) v Londýně, kam právě hodně lidí chodí v kostýmech. Řekla jsem si, že si taky něco vyrobím, ale nakonec jsem z toho zbaběle vycouvala a šla jsem v ‘civilu’. Záhy na to jsem ale zjistila, že to byla chyba, protože tam skoro každý nějaký ten kostým měl a evidentně si to všichni moc užívali. Na další takovou akci už jsem už tedy sebevědomě jela v kostýmu.


Jaký kostým jste vyrobila jako první? Kolik zabral času? Co bylo nejtěžší?

Můj první kostým byla taková vesmírná pirátka z mojí oblíbené videohry. Většinu věcí jsem sehnala za pár korun na internetu a pouze jsem si je upravila, aby se té postavě podobaly. Zbraně jsem si k tomu ale musela vyrobit a ty byly na tom to nejtěžší. Zvlášť proto, že jsem vůbec nevěděla, jak na to. Nakonec se celkem zadařilo, dokonce se pak z nich dalo i střílet pěnovými náboji. Strávila jsem nad tím asi tři měsíce, což mi teď přijde jako dlouhá doba vzhledem k tomu, jak je to relativně jednoduchý kostým.

Podle čeho si kostýmy vybíráte? Kde vznikne ten první nápad, že si zrovna nějaký kostým vyrobíte?

Tak v první řadě se dívám na to, jestli se mi líbí vzhled daného kostýmu-mám totiž ráda určité žánry a podle toho si obvykle vybírám, co si vyrobím. Často také mívám k dané postavě nějaký vztah-například je to z mého oblíbeného filmu nebo hry. Taky moc ráda zkouším nové věci, takže si vybírám i takové kostýmy, které jsou pro mě výzvou, můžu si zkusit pracovat s novými materiály, použít jiné techniky nebo jen vylepšit to, co už umím.

Mají vaše kostýmy místo pouze doma ve skříni nebo je i nosíte i ven? Fungují nějaké speciální akce nebo je to jen zábava, která se nikde neprezentuje?

Jak už jsem tak trochu naznačila v první otázce, existují takové festivaly, lidově řečeno ‘cony’ (z anglického slova convention = shromáždění), kde se cosplayeři i necosplayeři setkávají. Během té akce se často konají různé cosplay soutěže, přednášky, je tam spousta stánků s filmovou, herní a komiksovou tématikou, můžete si tam například s přáteli zahrát videohry nebo deskovky a celkově je tam k vidění plno dalších zajímavých věcí.

Kolik kostýmů máte již vyrobeno, ve kterém se cítíte nejlépe a proč?

Musím se přiznat, že jsem to už dávno přestala počítat :). Myslím, že mám něco přes 200 hotových zakázek, menších i větších, a pro sebe jsem si stačila vyrobit zhruba 30 různých cosplayů. Nejoblíbenější kostým žádný konkrétní nemám, ale nejradši vyrábím a nosím zbroje. Vypadají super a já se v nich cítím dobře, tak trochu impozantně :)

Co byste doporučila začínajícím cosplayerům? Na co se zaměřit při výrobě kostýmu, jak vytrvat a nevzdat náročnou práci při prvním pokusu o cosplay?


Úplně nejdůležitější je si celý ten proces nějakým způsobem užít. V cosplayi nejsou žádné vyhraněné meze, takže si určitě každý najde to své. Pokud chce mít někdo kostým snadno a rychle, tak se dají už hotové cosplaye celkem snadno sehnat z druhé ruky nebo si může pořídit jen určité části toho kostýmu a pak si je postupně dotvářet. Pokud se ale někdo rozhodně vyrobit si náročnější kostým a úplně od začátku, bude muset počítat s tím, že to je velká investice a bude ho to bude stát hodně času, úsilí, nervů a mnohdy i peněz.


Má vaše okolí pochopení pro takový druh zábavy nebo je to v Česku stále něco, na co lidé koukají jako na „bláznovství“?

Řekla bych, že v posledních letech se to dost rozšířilo i v Česku, takže například spousta mých kamarádů a vrstevníků už se s tím někdy někde setkala. Ti, co to neznají, to většinou berou velmi pozitivně. Když se například ocitnu na veřejnosti v kostýmu, cestou na akci nebo během focení, tak se o to lidi hodně zajímají a třeba i poprosí, jestli by si nemohli udělat fotku. Často se i stane, že tu danou postavu poznají a to mě vždycky potěší. Samozřejmě věřím, že se najdou i tací, kteří si o nás cosplayerech myslí, že jsme blázni, ale do očí mi to zatím nikdo neřekl :).

9 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše