• kristynasolnickova

Dřevo, kámen, linoleum: jak rychle a snadno uklidit všechny druhy podlah?


Utřeli jste prach, uklidili nádobí, do vázy dali novou květinu… A teď přicházejí na řadu podlahy - poslední práce na vašem dlouhém seznamu úkolů jarního úklidu. Pokud jste na tom stejně jako já, s největší pravděpodobností se vám do ní už vůbec nechce. Nezoufejte! Mám pro vás pár užitečných rad, které vám přinesou informace, díky kterým závěrečná tečka vašeho úklidu bude spíš radostí. Budete totiž vědět, jak na to! Jen čtěte dál…

Otázka: Jak udržet podlahy co nejdéle čisté?

Odpověď: Všichni víme, jak rychle se na podlahách hromadí špína, prach a nečistoty. Prevence je proto nejlepší léčbou. Používejte rohožky u vchodů, sundejte si boty a požádejte své hosty, aby udělali totéž, a vždy venku očistěte tlapky i vašim domácím mazlíčkům.

Otázka: Jaký je nejlepší způsob čištění podlah?

Odpověď: Před úklidem pečlivě zvažte povrch, který čistíte a podle toho používejte přesný postup.

Laminátové podlahy

Vysávejte, utírejte z nich prach nebo je otřete lehce navlhčeným mopem - nikdy nepoužívejte čisticí prostředky na bázi mýdla, protože mohou na podlaze zanechat matný film a vyhněte se i nadměrnému vlhčení. Zároveň nepoužívejte vosk, protože podlaha pak bude příliš kluzká. Ideálním roztokem pro odstranění skvrn je zředěný roztok vody a octa. Odolné stopy, jako je například barva od podrážek bot, odstraňte pomocí odlakovače s obsahem acetonu.

Tip: Hodláte se doma pustit do rychlého úklidu, ale plán vám maří situace s dlouho schnoucí podlahou? Pokaždé tak v bytě vyluxujete, ale na vytírání už nemáte čas ani sílu? Vyzkoušejte mop Ultramat Turbo od značky Vileda. Jedná se o plochý mop a kbelík se šlapacím pedálem, jenž vám jednoduše a efektivně díky rotačnímu systému vyždímá mop bez jakékoliv námahy. Navíc díky unikátnímu tvaru ždímačce zabraňuje vystříknutí vody.

Dlaždice

Hurá, ty vyžadují minimální údržbu! Před opláchnutím čistou vodou zameťte povrch a omyjte jemným roztokem s čisticím prostředkem. Nikdy nepoužívejte leštidlo ani vosk, protože dlaždice budou kluzké. Můžete použít i parní čistič, který zatočí s nečistotou i ve spárách.

Vinyl

Zameťte ho měkkým koštětem, anebo přejeďte vysavačem, poté otřete vlhkým mopem s použitím jemného čisticího prostředku. K odstranění skvrn použijte hadřík namočený v čisticím prostředku, ale vždy přípravek z vinylu opláchněte.

Dřevo

Dřevěnou podlahu nejdříve zameťte koštětem a poté vytřete mopem. Nepoužívejte příliš mnoho vody, jinak by dřevo mohlo nabobtnat. Neošetřené podlahy by měly být pravidelně voskovány. Nepoužívejte však vosku příliš mnoho, protože přebytky zanechají lepkavé skvrny. K ochraně lakovaných dřevěných podlah je ideální zvolit čisticí prostředky určené pro tento povrch, které jim vrátí lesk a oživí barvu dřeva.

Korek

Korkové dlaždice je ideální vytírat pomocí vlhkého mopu s tekutým čisticím roztokem. Nikdy je příliš nenamáčejte a dávejte pozor, abyste nepoškodili jejich položení a ochranný povlak (například při manipulaci s nábytkem). Mohly byste je totiž snadno roztrhnout.

Linoleum

Zametením nebo vysátím odstraníte kamínky či prach. Čistit je můžete pohodlně mopem, nebo hadříkem navlhčeným v čističi podlah. Vodu používejte opět střídmě a po umytí čisticí prostředky vždy ještě jednou opláchněte. Odolné stopy lze odstranit lehkým třením navlhčené houbičky.

Kámen

Kámen je materiál velice náchylný k tvorbě skvrn. Proto by měl být vždy chráněn pryskyřičným tmelem. Chcete-li vyčistit uzavřenou kamennou podlahu, důkladně ji vysajte a poté vytřete vodou se slabým roztokem čisticího prostředku. K odstranění mastnoty nebo oleje použijte speciální odstraňovač skvrn na kámen.

Koberec

Pokud vlastníte přístroj na čištění koberců, máte vyhráno. V případě že ne, začněte bodovým vyčištěním všech skvrn. Jednoduše je podle pokynů výrobce odstraňte speciálním čisticím prostředkem. Čím déle jsou skvrny ponechány a zaschnou, tím hůře se budou čistit. Dále koberec vysajte na povrchu a poté použijte štěrbinové nástavce, abyste vyčistili i rohy místností či kolem nábytku.


Autor: Lucie Janotová

Foto: Shutterstock

12 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše