• vmv

Do pohádky do Borovanského mlýna
Historie Borovanského mlýna sahá až do roku 1785. Tenkrát se zde mlela mouka pro nedaleký Borovanský klášter, kterému mlýn patřil. Objekt starého mlýna následně převzal rod Schwarzenbergů a poté rod Votrubů, kteří tady vychovali celkem pět generací. Když se Votrubovi rozhodli, že mlýn prodají, novým majitelem se stala jistá milevská továrna. Tenkrát se Borovanský mlýn změnil na rekreační zařízení. To ale nevydrželo a milevská firma objekt prodala táborskému podnikateli s autodopravou, který během pár let o mlýn přišel.

V roce 1998 se na vysněné pohádkové místo dostali nynější majitelé, rodina Stiborových. Šest let byli pouze v nájmu. Když se jim podařilo stavení koupit nic nebránilo ve zvelebování Borovanského mlýna. Objekt rekreačního zařízení Stiborovi postupně změnili na současnou podobu Borovanského mlýna.

První bylo nutné vyměnit topení a stará okna. Potom už manželé Stiborovi začali vymýšlet a plnit si své vlastní sny. Toužili po chalupě s velkou pecí a nápadně červenou střechou. Mlýn kompletně ze všech stran rozšířili a rovnou střechu zvedli do původní sedlové podoby.

Zdařile zrekonstruované stavení nalezneme 2 km od Borovan, nedaleko Třeboně, Českých Budějovic a Českého Krumlova.

Samota obklopená lesy nabízí dokonalý odpočinek, ale i aktivní dovolenou v přírodě. V těsné blízkosti mlýna je rybník, zvířecí farma, Api domek – včelí domek vhodný k Api terapii nebo oblíbené dřevěné chatky.

Interiér je laděný do selského červeno-bílého stylu. Atmosféru venkova zde dotváří sbírka historických prkének majitelky Michaely Stiborové. Milovnice pohádek a keramiky má na svědomí i okolí mlýna. Téměř na každém kroku se objevují skřítci a nejrůznější pohádkové postavy včetně andělů. V podkroví mlýna se rozprostírá originální půda plná pohádek. A to těch nejhezčích, českých!

Na mlýně se prostě vrátíte do doby, kdy svět měl mnohem pomalejší a přívětivější tempo. Borovanský mlýn se vrací ke kořenům a ukazuje, jak se kdysi žilo na venkově. Farmu obývají kachny, slepice, králíci, ale i ovce nebo kráva. A noblesu? Tu dokonale ztělesňují páv s pávicí, Karel a Kristýna.328 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše