• kristynasolnickova

Dopřejte své kočce šťastný život


Dříve lidé razili názor, že zvířata patří ven. Také kočka byla vždy považována za venkovní šelmu, dnes je ale vše jinak. Kočky si užívají pohodlí našich domácností a často se ven ani nedostanou. Existují však určitá pravidla, kterých je dobré se držet, aby vaše kočička prospívala a byla spokojená.

Srdce lovce

Kočka je ve své podstatě malá šelma, jejíž přirozeností je lov. Také ráda šplhá a hraje si. Co si ale budeme povídat, v bytě toho moc neuloví a šplh po zácloně také není ideální. Musíte se jí tedy o zábavu postarat. Pro začátek pořiďte nějaké hračky a kočičí strom, po kterém může vaše šelmička šplhat. Hraček seženete nepřeberné množství, můžete zvolit tradiční ve tvaru myši, míček (například s možností naplnit jej granulemi) nebo třásně. V dnešní době ale pořídíte i nejrůznější interaktivní hračky a laserová ukazovátka. Ne zřídka se však stane, že kočku víc zaujmou zcela běžné věci jako zmuchlaný papír. Těmito věcmi kočku zabavíte především, když nejste doma. Jakmile se vrátíte, je nejlepší se svému mazlíčkovi chvíli věnovat. Jak dlouho, to závisí především na věku zvířete, ale počítejte alespoň s hodinkou.


Zmíněnými radami předejdete tomu, aby se z vašeho milovaného mazlíčka stal zběsilý ničitel. Pokud se kočka nudí, což jinými slovy znamená, že jí chybí dostatek podnětů a vaše pozornost, začne si zábavu hledat. Najdete jí pak visící na záclonách, škrábající vaše oblíbené křeslo nebo třeba nové dřevěné dveře. Zmíněné drápání nábytku mívá ještě jednu příčinu, kočky si potřebují brousit drápky. Řešení je v tomto případě jednoduché, pořiďte alespoň dvě škrabadla a rozmístěte je po bytě.


Potencionální nebezpečí

Kočka je trochu jako dítě, musíte před ní schovat vše nebezpečné. Hrozbou jsou například čisticí prostředky či zapomenuté léky. V případě koček je však třeba probrat se i pokojovými rostlinami. Kočičí zvyk okusování trávy, aby si pročistily žaludek, může způsobit, že si váš mazlíček začne pochutnávat na některé z květin v bytě. Určité druhy mohou mít ale až fatální následky, proto se v bytě vyhněte umístění bramboříku, aloe vera, amarylis, břečťanu, cesmíny, barvínku, fíkusu, dračince, filodendronu, hyacintu, lilie, konvalinky, mučenky, narcisu, oleandru, petrklíče, pelargonie, tchynina jazyku, sněženky, tulipánu, vánoční hvězdy a mnohých dalších druhů, jejichž přehled najdete na internetu. Své kočce naopak prospějete zakoupením kočičí trávy, která je pro její zdraví důležitá.


Maličkosti pro šťastný kočičí život

Než si svého kočičího mazlíčka přinesete domů, je nezbytné zakoupit určité vybavení. Začněte miskami na krmivo a vodu (ideálně pod ně pořiďte i podložku, ať necestují po bytě), toaletou a stelivem. Toaletu umístěte na klidné místo a na speciální podložku, na níž ulpí stelivo, které zůstane na kočičích tlapkách. Kočkolit (stelivo) možná netrefíte hned napoprvé, ale budete muset vyzkoušet, který vaší kočce vyhovuje.


Velmi důležitým vybavením je také pelíšek. Měl by být pohodlný a na klidném místě (ideálně alespoň z jedné strany krytý stěnou, ještě lepší je roh místnosti). Počítejte však i s tím, že kočky si často najdou jiná místečka, kde se uvelebí.


Obsah misky je důležitý

Každý kočka potřebuje odpovídající výživu. Zcela domestikovaná kočka bude mít jiné nároky než ta, která žije z velké části venku. Svou roli hraje také věk a další faktory. Většina koček v bytech nemá tolik pohybu, jako kdyby trávily čas i venku, proto mohou mít sklony k obezitě. Specifické požadavky na stravu mají také kočky kastrované. Kupujte tedy vždy pouze kvalitní krmivo odpovídající věku a kondici vaší kočky, které jí poskytne veškeré potřebné živiny.


Foto: Shutterstock


56 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše