• vmv

Dva miliony květin a sklenice meduJsou pracovité, svědomité, dávají nám med, ale taky umí pořádně potrápit. Včely medonosné patří mezi sociální hmyz a v podstatě jedno včelstvo tvoří jeden velký složitý organismus.

Každý roj má přesně daná pravidla a dělbu práce. V úlu společně žijí včely dělnice a trubci, kterým společně „vládne“ královna. Ta má za úkol feromonové řízení zásob pro přežití celého včelstva a kladení vajíček. Do plástů jich za den dokáže vyprodukovat více než dva tisíce, což je asi dvojnásobek její váhy. Včelí matka oproti ostatním včelám nemá žihadlo, měří okolo 16 mm a váží zhruba 250 mg. Dožívá se nejvýše 6 týdnů.


Z neoplozeného vajíčka vzniká dokonalý sameček včely medonosné, který se nazývá trubec. Ten se líhne 24. den od položení vajíčka a žije asi šest týdnů nebo do chvíle, kdy se spáří.

Včelí matka má jako jediná vyvinuté pohlavní ústrojí. Ve věku 5 až 8 týdnů po vylíhnutí vylétá poprvé z úlu na mateční let. Během velmi krátké doby se spáří s osmi až sedmnácti trubci, kteří po vlastním aktu nepřežijí a padají uhynulí na zem.


K práci jsou předurčené včely dělnice a jejich pracovní nasazení je obdivuhodné. K nasbírání 1 kg medu naletí stejnou vzdálenost jako kdyby obletěly čtyřikrát kolem země. A není se čemu divit. Včely totiž létají průměrnou rychlostí 21-24km/h. Křídly dokáží 180 krát mávnout za pouhou jednu vteřinu. I proto je včelí bzučení tak výrazné.


Možná ani netušíme kolik práce zvládne jedna včelka proto, abychom si lžičkou medu osladili čaj. Denně včely jednoho úlu navštíví přes 225.000 květin. K nasbírání 0,5 kg medu musí dělnice vyletět asi 1600krát z úlu a opilovat přibližně dva miliony květin.


Práce včely medonosné tedy není žádný med. A pokud se při své cestě nepohodne s člověkem, při bodnutí umírá. Včelí žihadlo má tzv. vratizoubky, které brání zpětnému vytažení čímž dochází k vytržení žihadla z těla včely a jejímu uhynutí. Proto mějte na paměti, že včela neútočí, nechce s námi bojovat. Ona se jen brání, za což položí svůj hmyzí život.

31 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše