• vmv

Holandský mlýn na OstravskuOkouzlující a nevšední je větrný mlýn ve Zbyslavicích v Moravskoslezském kraji. Uprostřed polí se vyjímá nad krajinou v nadmořské výšce 343 metrů a jeho historie sahá do roku 1869. Větrný mlýn holandského typu zažil opravdu mnoho. Během druhé světové války se stal německým kulometným hnízdem. Po válce měl sice štěstí, když se vyhnul demolici, ale až do roku 1971 přesto pouze chátral. Ve stejný rok koupil objekt nový majitel a začalo se blýskat na lepší časy. Mlýn dostal novou střechu včetně nepřehlédnutelných vikýřů. Vnitřek byl zrekonstruovaný na bydlení a okolo vznikly nové přístavby. Lepší časy trvaly, ale jen do doby, než silný vítr zlomil jednu z nových perutí. Polámané, nefunkční větrné kolo tak muselo opustit svoje místo. Údajně se mlýn s novými lopatkami ještě nějaký čas točil. To bylo naposledy asi před třiceti lety a to díky dalšímu majiteli, jistému panu Hájkovi. V roce 2001 se potom podoba dominantního mlýna stala součástí znaku obce Zbyslavice.


Současnou podobu impozantního objektu má na svědomí dnešní majitel architekt David Kotek. Do rekonstrukce se pustil bez váhání. Kamenný mlýn je pro něho srdcovou záležitostí, což se na výsledném efektu bezpochyby podepsalo. Původní stavba musela být staticky a stavebně sanována. Došlo k výměně poškozených stropních prvků, krovů a také schodiště. Ve sněhobílém válci byly nově navrženy a vybudovány obytné místnosti. K větrnému mlýnu se během tří let podařilo navíc velmi citlivě připojit moderní obytnou stavbu. Ta vychází ze zmizelé historické stopy, kdy ještě v těsné blízkosti mlýna stával menší domek. V něm přebýval pohůnek, který měl za úkol točit větrným kolem, přičemž musel natáčet střechu mlýna podle směru větru.


Dnešní podoba budovy s půdorysem netradiční přízemní hvězdicové stavby obytného domu dokonale ladí s válcovým typem kamenného mlýna. Celý dům je zahalený v dřevěném štípaném šindeli. Dřevo je na tomto magickém místě jakýmsi odkazem na již neexistující stavení. Nosné konstrukce jsou kombinací zděného keramického zdiva s železobetonovými věnci s částečnou nosnou ocelovou rámovou konstrukcí. Ta je doplněna dřevěnými fošnovými stropy spřaženými s konstrukcí jednoduchého sedlového krovu.


Mlýn v těsné blízkosti obce Zbyslavice není přístupný veřejnosti, ale diváci magazínu Na houpačce do jeho originálního interiéru mohou nahlédnout na www.iprima.cz

82 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše