• vmv

Hortenzie vyžadují disciplínu
Jejich mohutné, barevné květy jsou okouzlující a milují je především Angličané a Nizozemci. Keře hortenzií dokáží zkrášlit zahrady, malé předzahrádky, balkóny nebo terasy. Pro svůj půvab se stávají oblíbenými i mezi českými zahrádkáři, ale jejich pěstování není úplně jednoduché. Podobné nároky mají hortenzie záhonové i nádobové. Jestli-že nekvetou, chybu musíme hledat v našich rukách.

Rod hortenzií je velmi bohatý a prošlechtěný. Pokud si hortenziemi chcete zkrášlit zahradu, zvolte pro ně místo v polostínu i mírnějším stínu. Na přímém slunci nerostou ani příliš nekvetou. S plným úpalem zkrátka bojují a nemají ho rády. Nádherné keře hortenzií si naopak libují ve vlhké půdě a mírně kyselé půdě s pH 5-6,5. Běžnou zahradní zeminu dobře snáší nové hybridy, které nejsou tolik vyhraněné ke kyselosti půdy. Pokud jim přidáme rašelinu, budou ještě spokojenější.

Pro svoji mohutnost spotřebují poměrně dost živin a těžké, kamenité půdy proto zpomalují růst, květy jsou menší a hůře se vybarvují.

Hortenziím můžeme dopřát i speciální směs nebo si namíchat zeminu, ve které bude stejný podíl rašeliny, písku, jehličnaté hrabanky a kompostu.

Hortenzii nepotěšíme, pokud na ní nebudeme myslet pravidelně. V létě potřebuje dostatek vody, proto nezapomínáme na vydatnější zálivku. Hortenzie nesmí uvadnout. Vydatným přelitím bychom jí následně mohli utopit v bahně. Udržet vlhko pomůže mulčovací kůra nebo zahradní fólie.

Hortenzie hnojíme na jaře, kdy květině zajistíme dostatečný přísun živin kombinovanými hnojivy bez obsahu vápníku. Zálivkou ale přihnojujeme pouze do začátku léta, než keře nasadí na květy.

Nádherné kvetoucí hortenzie nám dokáží ozdobit nejen záhon, ale také interiér. Pokud se rozhodneme pro řezání květů, počkáme, až důkladně vyzrají. To poznáme podle plného zbarvení po celé ploše každého kvítku. V této fázi ještě chvíli vyčkáme, než květy dosáhnou větší pevnosti a začnou měnit barvu. To je ten správný čas na řez. Růžové a bílé květy při odkvětu zelenají. Červené se barví do hněda a modré šednou nebo mají zelený nádech.17 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše