• vmv

Hospodářství nahradilo umění


Když se řekne bývalá zemědělská usedlost, pravděpodobně si představíte dvůr plný slepic, zvířata ve chlévě a specifický odér hnoje. Je pravda, že původní majitelé venkovské usedlosti nad Jablonným nad Orlicí, by se nejspíš hodně divili. Z hospodářského statku je totiž možné vybudovat opravdový skvost. Pod taktovkou malířky Evy Iky Anderlové a jejího přítele sochaře Davida Exnera takto vyrostla Galerie Napoli.

Stavení z roku 1856 kupovali Evy rodiče v sedmdesátých letech minulého století. Tenkrát byl uprostřed polí a luk dům prázdný a vybydlený. Stodola, chlév a výminek ohraničovaly malý dvůr, který byl uzavřený zdí a vraty. Dispozičně se tu vlastně nic nezměnilo. Dům se totiž „pouze“ oblékl do nového kabátu.

Také s rekonstrukcí jako první kdysi začali Eviny rodiče. Ti nejprve zvelebili přízemí obytného domu s chlévem. Když se potom v devadesátých letech do statku nastěhovala mladá malířka, ihned se vrhla do dalších úprav. Nejdříve přišla na řadu přestavba stodoly, v níž vznikla keramická dílna. Kvůli umělecké činnosti bylo nezbytné do celého prostoru vnést dostatek přirozeného světla. Stěny tedy vyplnila velká kovová okna s malými tabulkami. Celá místnost získala vzdušnost i díky proskleným mřížovým vratům.

Netrvalo dlouho a na řadu přišel dolní dům nebo-li výminek. Ten majitelka rozvolnila vybouráním původních dělících příček. V přízemí, částečně až do krovu, se skvěle otevřel společenský prostor s prosklenou stěnou a úchvatným výhledem do přírody. V podkroví vznikly dvě ložnice, které jsou vkusně obložené smrkovými palubkami. Eva se svým partnerem sochařem Davidem dále vybudovala kuchyň a minimalisticky působící koupelnu. Schodiště doplnili dřevěným zábradlím, které navíc zvýraznili silnějšími lany.

Celkovou vzdušnost domu bezpochyby dotváření všudypřítomné prosklenné vitríny. Interiér působí velmi nespoutaně a moderně. Střízlivý design zařízení se mísí s nenápadnými barvami bílé, šedé nebo naopak výrazné černé. Pestrobarevnost a pozitivní atmosféru doplňuje keramické nádobí, džbány nebo podstavce lamp. Oživením jsou bezpochyby abstraktní obrazy namalované samotnou „paní domu“ Evou Ikou Anderlovou. Celé stavení vlastně funguje jako výstavní expozice Iky a Davida. A nejen to! V objektu může kdokoliv strávit příjemnou dovolenou nebo tu uspořádat zajímavý workshop. Do Galerie Napoli můžete sami nahlédnou ve druhém díle magazínu Na houpačce na www.iprima.cz
94 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše