• kristynasolnickova

Jak na jarní úklid: rychle, efektivně a s úsměvem

Aktualizace: kvě 14


První sluneční paprsky odhalily v mé domácnosti mnohé. Upatlaná okna, prach a lednička, která si už pár dnů říká o vyklizení. Máte to podobně? Pak jsem ráda, že v tom nejsem sama :) Na druhou stranu během dnů volna, kdy je můj syn s babičkou, mám vždycky v plánu daleko „důležitější“ věci na práci, než je generální úklid všech upatlaných ploch i skrytých rohů. Těžko ale budete, stejně jako já, spokojeně relaxovat u nového seriálu na Netflixu, když vaši pozornost bude neustále přitahovat polička s oschlou květinou a nánosem prachu, kterou odhalilo jarní sluníčko. Pojďme do toho společně a strhněme to jako náplast :)

Zde jsou tipy na rychlý a efektivní úklid, které pomohly právě mně:

1. Vytvořte si plán

Kde s úklidem začít? Zaměřte se na místa, kde trávíte nejvíce času. Může to být kuchyň, koupelna nebo obývací pokoj. Na papír si proto poznamenejte, kde začít a na co se zaměřit. Jakmile pak místnost uklidíte, ze seznamu si ji odškrtněte. Psychologický efekt na seznam plnící se splněnými úkoly je neuvěřitelně motivující.

2. Odstraňte nepořádek

Odborné studie dokázaly, že nepořádek zvyšuje úroveň stresu a signalizuje vašemu mozku, že nemá být v pohodě. Proto jarní úklid pojměte nejen jako čištění, ale také zbavení se nepoužívaných věcí, které vám už dlouho zvyšují tlak jakmile se na ně podíváte. V mém případě jsou to ještě dvě nevybalené krabice ze stěhování, které zabírají mojí šatnu, a rozbitá lampa, která stále stojí v obývacím pokoji.

3. Povolejte na pomoc pomocníky

Není čas na hrdinství! A zvlášť pokud se co nejdříve chcete vrátit k oblíbenému seriálu v televizi. V dnešním moderním světě není žádný důvod, abyste všechno zvládla sama. A pokud jde o úklid podlahy, ta tam jsou doby, kdy byste ji měla drhnout na kolenou. Pořiďte si pomocníky, kteří se o tvrdou práci postarají za vás. Mým tipem je například revoluční plochý mop 1.2 Spray Max Vileda. Jeho nádržku stačí naplnit vodou s malým množstvím čisticího prostředku a stisknout spoušť. Jemná mlha ze spodní trysky mopu se roznese na podlahu, která je okamžitě připravena k vytírání. Snadné, rychlé a geniální!

4. Vždycky pracujte odshora dolů

Efektivita je základ, takže aby se vám nestalo, že nejdříve uklidíte povrch, který si poté zase zašpiníte, začněte vždy co nejvýše. Takže u stropu! Nasaďte na vysavač prodlužující hlavici a vyluxujte všechny pavučiny v rozích místností a zbavte je prachu. Teprve poté se vrhněte na plochy blíže k podlaze.

5. Stěny a okna také potřebují vaši lásku

Během větších úklidů na tyto místa vždy zapomínám, ale rozhodně bych neměla. Právě na stěnách, v žaluziích nebo na parapetech oken se zdržuje neuvěřitelné množství prachu a alergenů, které jsou zkázou hlavně pro nás alergiky. Všechny tyto povrchy setřete hadříkem, žaluzie umyjte (vždy shora) a parapety pečlivě otřete (i venku).

6. Myslete zeleně

Při úklidu koupelny nebo kuchyně se snažte vyhnout chemikáliím a spíše zvolte ekologičtější a zdravější variantu čisticích produktů. V drogerii jich najdete nepřeberné množství, které se hodí na čištění mikrovlnných trub, dlaždic, kuchyňských povrchů nebo jídelních koutů.

7. Odměňte se

Jarní úklid přímo vybízí k obměně dekorací vašeho obývacího pokoje nebo kuchyně. Nakupte si nové polštářky na gauč, pořiďte si květinu do vázy na jídelní stůl nebo nové ložní prádlo do ložnice. Jakmile budete mít uklizeno, věřte mi, že to bude ta nejlepší tečka za vaším dnem, která vám vykouzlí úsměv na rtech.


Autor: Lucie Janotová

Foto: Shutterstock, archiv

21 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše