• kristynasolnickova

Jak vytvořit obraz z lisovaných květů


Všechny si pamatujeme, jak jsme ve škole dělaly herbáře při hodině přírodopisu. Základy této techniky tedy známe. Z květů a listí lze ale také tvořit celé nádherné obrazy, které mohou být součástí výzdoby vašeho bytu, kanceláře nebo provozovny.

Jak na to

Postup při výrobě obrazu ze sušených květů je následující: obejděte zahrádku, pole, zajděte do lesa a natrhejte si květy, které příroda zrovna nabízí. Nebo si květiny prostě nakupte v zahradnictví nebo květinářství. Nikdy je ale netrhejte v městských parcích, kde hrozí pokuta až 10 tisíc korun, anebo z cizích truhlíků či zahrádek a předzahrádek. Myslete na to, že o tyto kytičky se někdo stará, jsou jeho radostí a majetkem, i když třeba nejsou za plotem.


Co budete potřebovat

Připravte si savý papír, knihy nebo staré obchodní katalogy, ve kterých budete květiny a listy sušit. Vyvarujte se začátečnické chyby a nikdy nesušte květiny v časopisech. Jejich stránky jsou neprodyšné a květy by vám zhnědly nebo zplesnivěly. Dále potřebujete pinzetu, papír, lepidlo, štěteček, nůžky a rámeček na obrázky.


Postup při sušení

Postupně dávejte mezi listy savý papír, květiny a znovu savý papír tak, aby se vlhkost z květů absorbovala. Knihu či katalog s květinami je třeba zatížit, aby byl vytvořen tlak pro kvalitní slisování. Sušte po dobu 3–4 týdnů.


Postup při tvorbě obrazu

Květinový dekor je možné vytvořit mezi dvěma skly nebo jako obraz na podkladu například z ručního papíru. Pro první variantu doporučuji použít skla z klipartu, který zakoupíte v jakémkoliv hobby marketu nebo papírnictví.


Zamýšlený motiv obrázku nejdřív vytvořte na samostatném listu papíru. Usušené květiny jsou křehké, proto při manipulaci používejte pinzetu. Až budete s obrázkem spokojeni, přeneste jej na sklo nebo podklad do rámu 1:1. Pomocí štětečku nanášejte lepidlo na místo, kam chcete květinu položit. Vzhledem ke křehkosti lisovaných květin nedoporučuji nanášet lepidlo přímo na květy, často je tím znehodnotíte. Obrázek zarámujte.


Zdroj:

Instagram

www.amazingflorabylucy.cz

69 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše