• vmv

Jarní proutí plné síly a zdraví


Jsou symbolem přicházejícího jara a jejich dotyk je plný hebkosti. Bez kočiček ve váze si Velikonoce umí jen málokdo představit. Možná ale netušíte, k čemu je využívali naši předkové.


Poslové jara, jak se jim také často říká, se v minulosti používali k nejrůznějším obřadům. Lidé se často snažili s tímto magickým proutím „čarovat“ doma. To se ale vůbec nezamlouvalo církvi, která raději povolila nosit tyto stříbřitě šedé jehnědy do kostela. Na Květnou neděli byly kočičky podle zvyklostí svěcené a lidé věřili, že takto posvěcené mají kouzelnou moc. S příchodem jara museli nejen statkáři zajistit dobrou úrodu pro následující rok, což se provádělo řadou různých rituálů. O Bílé sobotě, tedy den před Božím hodem, se větvičky rozkvetlé vrby zapichovaly na okrajích zahrad a polí. Věřilo se, že v brázdě zúrodní půdu i pohlavní styk hospodáře s jeho ženou.


A právě hospodáři je dávali také za krov. Tímto zvykem mělo být stavení chráněno před bleskem a úroda před kroupami. V ten samý den, kdy se proutím „zdobila“ hranice úrody, navíc nebylo možné pracovat se zemí a ani se jí nesměl nikdo dotknout.

Prastarým zvykem je také pálení jívových větviček posvěcených na Květnou neděli v předešlém roce. Toto se děje již na Popeleční středu, neboť popelem z „kočiček“ je udílen popelec (znamení kříže na čelo).

Větvičkami jívy se v podstatě nahrazovaly palmové ratolesti, kterými byl Ježíš vítán při svém příjezdu do Jeruzaléma.

53 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Láska