• kristynasolnickova

Kávovou sedlinu nevyhazujte. Lógr je užitečným pomocníkem v domácnostiVětšina lidí si neumí představit začátek dne bez šálku kávy. Kofein obsažený v tomto nápoji povzbuzuje organismus, zrychluje metabolismus a stimuluje mozkové funkce. Dle některých studií dokonce může posilovat paměť. Velmi cenná je ale také kávová sedlina neboli lógr. Využití najde nejen v domácnosti či na zahradě, ale rovněž při zkrášlovacích procedurách.


Kávová sedlina obsahuje hořčík, dusík, draslík a další minerální látky a její využití je opravdu všestranné. Vyzkoušejte některý z našich tipů a lógr už nikdy jen tak nevyhodíte.


Absorpce zápachu

Kávovou sedlinu lze využít obdobně jako jedlou sodu, obě totiž pohlcují pachy. Je tedy vhodné dát nádobku s lógrem do ledničky a výrazně aromatické potraviny nemají šanci ji ovládnout. Po krájení cibule či česneku umyjte prkénko a své ruce trochou lógru, zbavíte se tak typického zápachu.

Přírodní čistidlo

Připálili jste něco? Posypte sedlinou starý hadřík a následně vydrhněte nádobí, nebo nasypte lógr přímo do hrnce a nechte chvíli působit. Připáleniny i mastnotu krásně odstraníte.


Čistič na krb

Čištění krbového skla popelem není žádná novinka, nicméně málokdo ví, že stejnou funkci zastane i kávová sedlina. Smíchejte ji s trochou popela nebo jedlou sodou, naneste na drsnější houbičku a postarejte se o to, aby váš krb znovu zářil čistotou. A kdyby vám náhodou nějaký ten lógr zůstal, přizvěte ho do koupelny.


Peeling pokožky

Smíchejte lógr s trochou teplé vody, nebo svým oblíbeným přírodním olejem (olivový, kokosový nebo mandlový) a směs použijte na odstranění odumřelých pleťových buněk na svém těle.


Omlazující maska

Dvě polévkové lžíce použitého kávového základu spojte se stejným množstvím organického kakaového prášku. Přidejte tři polévkové lžíce plnotučného mléka (může být i smetana) a doplňte lžící medu. Takto vytvořená pleťová maska má antioxidační a anti-aging vlastnosti.

Chraňte sebe i své mazlíčky

Zatímco my, lidé, vůni kávy zpravidla milujeme, hmyz naše nadšení zdaleka nesdílí. Pokud tedy zapálíte suchou kávovou sedlinu, pomůže vám to zbavit se vos. Obtěžují-li vás mouchy a komáři, dejte jim "přivonět" lógru se sušenou bazalkou. No a chcete-li ochránit své mazlíčky před blechami, přidejte do psího šamponu trochu lógru. Blechy si sbalí raneček a odskáčou pryč.


Odpuzovač škůdců

Nasypte kávovou sedlinu kolem rostlin, získáte tak skvělou ochranu před škůdci. Mravenci, slimáci či mšice nemají kávu vůbec rádi a vašim záhonům a květináčům se vyhnou obloukem. Zředěnou kávovou sedlinou lze postříkat listy rostlin, má antimikrobiální vlastnosti a působí také proti housenkám.


Zahradní hnojivo

Pokud pěstujete rostliny, které dobře prospívají v kyselejší půdě (hortenzie, azalky, rododendrony apod.), budete kávou nadšeni. Smíchejte posekanou trávu, hnědé listy či slámu s kávovým lógrem a směs rozprostřete kolem rostlin. Použitá mletá káva přidává do půdy dusík a draslík a také zvyšuje obsah hořčíku. Nezapomeňte však, že v tomto hnojivu chybí fosfor a vápník, takže není ideální pro povzbuzení květů a plodů. Jste-li příznivci kompostování, pak vězte, že lógr je skvělým parťákem. Dusík obsažený v sedlině pomůže provzdušnit kompost a žížalkám se bude dobře dařit.


Zima bez starostí

Další, i když určitě zdaleka ne poslední vychytávkou je využití usušeného lógru k zimnímu posypu. Udělá stejnou službu jako sůl, avšak nezničí povrch dvorku či chodníku.


Foto: Shutterstock

271 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše