• vmv

Keramika je výzva


Už od pravěku patří k nejstarším řemeslným dovednostem člověka. Díky ní si vaříme čaj nebo kávu do nejrůznějších hrnečků, jíme z talířů, z cihel stavíme domy a chlubíme se překrásným porcelánem. Ano, řeč je o keramice.

Vznikla před více než 17-ti tisíci lety a dodnes je její výroba velmi populární.

Původní hliněné předměty sušili lidé pouze na slunci. Dnes je směs anorganických nekovových materiálů nebo uhlíkový materiál vyráběný pálením v peci za vysokých teplot. Keramika se vyznačuje nízkou elektrickou a tepelnou vodivostí, vynikající odolností proti vysokým teplotám, náhlým změnám teploty. Je odolná vůči vlhkosti a korozi.

Keramika je jednoduše jedinečná. Tento druh tvorby je navíc ideální v rozvoji jemné motoriky a motoriky malých svalových skupin. Oblíbená je u dětí, které mohou hlínu různě tvarovat, mačkat, vyhlazovat, přidávat a znovu odebírat. Bohatě si tak vystačí s vlastními prsty bez použití nějakých nástrojů.

Hmat je vůbec prvním smyslem, který nám zprostředkovává kontakt již v prvních dnech života. Fyzický kontakt a dotyk je pro dítě nepostradatelný a při práci s hlínou je hmat nejvíce zaměstnán. Dítě se na základě prožitků a zkušeností v keramické dílně seznamuje také s výtvarným vyjadřováním. Zažívá vlastní prožitek, který hraje důležitou roli.

Keramika má výrazné arteterapeutické nebo-li léčebné účinky. Agresivní a zlostné děti se při zpracování hlíny často dokáží uvolnit a vybít. Úzkostné a ostýchavé děti získávají při kontaktu s hlínou pocit určité kontroly a jistoty.

Keramická hlína jde snadno tvarovat, různě zušlechťovat nebo barvit. A to dětí prostě baví! Vlastnoručně si vyrobit hrníček, misku nebo květináč zvládne klidně šikovné čtyřleté dítě. Pro školáky je obrovským zážitkem točení na hrnčířském kruhu.

Děti se na kroužku keramiky většinou učí jednoduchou výrobu z plátů, kdy si mohou pomocí vykrajovátek vyrobit například keramickou kachli nebo hrníček na pití. A na to, jak děti dokážou keramiku nazdobit se můžete podívat ve druhém díle magazínu Na houpačce na www.iprima.cz.
26 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše