• kristynasolnickova

Kmín, starobylé koření prospěšné pro naše zdravíKmín je jedním z nejstarších koření vůbec. Podle mnoha archeologických objevů jsou jeho stopy patrné již v mladší době kamenné. Ať už máte toto aromatické koření rádi, nebo ne, jistě vás překvapí, jaké benefity má pro naše tělo. Pojďme se na některé z nich podívat blíže.


Dnes zcela běžné koření v sobě ukrývá celou řadu prospěšných látek. Kmín obsahuje olej, proteiny, sacharidy, flavonoidy, draslík, fosfor, vápník a betakaroten. Kvalitní kmín poznáte podle obsahu silic, čím vyšší, tím lepší.


Dobré trávení je základ

Nejčastěji se kmín využívá pro úpravu trávení a při léčbě nechutenství, neboť má zklidňující účinky na zažívací trakt. Rozhozený žaludek vám spolehlivě zklidní kmínová polévka. Kmín také podporuje činnost žlučníku a jater a pomáhá při nadýmání (obdobně jako například fenykl).

Prevence anémie

Kmín je bohatou zásobárnou železa, které je nezbytné pro tvorbu červených krvinek. Jedna lžička kmínu obsahuje přibližně 20 % doporučené denní dávky železa, proto je toto koření velmi vhodné pro lidi trpící anémií. Ta se zpravidla projevuje únavou, bledostí, bolestí hlavy, poruchou soustředění či střevními obtížemi. Žádnou výjimkou není ani zapomnětlivost, nechutenství, hučení v uších, dušnost či nespavost. Uvařte si i jako prevenci kmínový čaj. Stačí jednu lžičku drceného kmínu zalít 250 ml vroucí vody. Takto připravený teplý nápoj vám pomůže i při odkašlávání, proti menstruačním křečím a očistí organismus od střevních parazitů.

Silná imunita v každé době

Existují studie prokazující, že kmín díky svému antioxidačnímu působení a nemalému obsahu vitamínu C posiluje imunitní systém. Zvyšování obranyschopnosti těla je zvláště v dnešní době velmi důležité, proto kmín určitě zařaďte do svého jídelníčku.


Prevence rakoviny

Dle názoru některých odborníků, který potvrzuje i výzkum z roku 2009, je kmín velmi silným antioxidantem. Obsahuje sloučeniny, které velmi příznivě působí jako prevence rakoviny tlustého střeva, slinivky nebo prsu.


Pomoc maminkám

Maminky, které mají problémy s přirozenou laktací, určitě ocení informaci, že odvar z kmínu zkombinovaný s dalšími bylinkami (například heřmánek či fenykl) výborně pomáhá právě s kojením.


Zvítězte nad akné

Jelikož v sobě kmín ukrývá i značný podíl vitamínu E, který má vynikající protizánětlivé vlastnosti, doporučuje se jeho využití při léčbě akné. Stačí trochu mletého kmínu smíchat s menším množstvím vody tak, aby vznikla pasta. Tu následně aplikujte na problematická místa a o zaschnutí omyjte. Určitě není na škodu také další recept, kdy smícháním mletého kmínu a kokosového oleje získáte přírodní regenerační omlazující masku. Nechte ji působit zhruba 20 minut a uvidíte rozdíl.


Foto: Shutterstock

66 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Láska