• vmv

Láskou k hormonální rovnováze


Unavení, neklidní a celkově nespokojení. Stejné pocity často přepadnou každého z nás. Občas se jednoduše nakupí starosti a chmurné nálady jsou v tu chvíli přirozené. Pokud se ale podobné stavy začnou ozývat stále častěji, možná jde o zdravotní problém.

Lidské tělo nejsou jen svaly, kosti a orgány. V celém našem těle proudí chemické látky nebo-li hormony. Ty mají za úkol řídit tělesný vývoj, metabolismus a spoustu dalších důležitých procesů.

Většinou se „splašené hormony“ přisuzují ženám, ale hormonální nerovnováhou trpí i muži.

Hormony v našem těle cestují krví, přičemž předávají informace tkáním a orgánům. Jsou důležitými přenašeči zpráv. Ovlivňují libido a rozmnožování a i naši náladu. Pokud dojde k narušení hormonální rovnováhy, můžeme pociťovat zhoršené trávení, špatně spíme a dost často také přibereme na váze.

Je jich možná více, než si dovedete představit. Hormony zastávají nejrůznější funkce. Hormon lásky a sociálního života se jmenuje Oxytocin. V lidském těle pomáhá budovat a vytvářet smysluplné vztahy. Progesteron nás zase udržuje v klidu. Kortizol naopak spouští reakci bojovat nebo utíkat. Je to takový skrytý vykřičník, který je důležitý pro zvládnutí života ohrožujících situací. Pokračovat ve výčtu hormonů by bylo téměř nekonečné. Pro náš organismus je lepší vědět, jak správně fungovat a jak se hormonálnímu kolísání vyhýbat.

Nejjednodušší a nejpřirozenější cestou je pohyb. Do svého denního programu můžeme zařadit třeba hormonální jógu. Půlhodinka cvičení totiž dokáže doslova zázraky.

Mnoha ženám i mužům po celém světě změnila hormonální terapie podle zakladatelky Dinah Rodriquezové život. Celý soubor cvičení vychází z tradičních jógových technik. Správně provedené cviky jdou cestou k povzbuzení žláz s vnitřní sekrecí. Hormonální jógová terapie zastává přesnou sestavu cviků, speciální dechovou techniku včetně energií s vizualizací. Dynamické dýchání nebo-li bhastrika ve správně provedené jógové pozici „masíruje“ právě žlázy s vnitřní sekrecí. Pravidelných cvičením, které je doporučováno alespoň čtyřikrát týdně, dokáže vyrovnat hormonální rovnováhu v lidském těle.

A pokud se na hormonální jógu zatím necítíte, zkuste vyrovnat hormony jednoduše tím, že někomu projevíte svoje city. Projevy lásky, jako je třeba objetí, podporují uvolnění přirozeného hormonu oxytocinu a dávají nám pocit štěstí.

226 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Láska