• vmv

Microgreens na maso, na chleba nebo do salátůNa velikosti záleží a u minizeleniny to platí dvojnásob. Microgreens jsou výhonky vypěstované ze semínek košťálové, kořenové nebo listové zeleniny. Jsou zdravé a na pěstování nenáročné. Tyto odrostlejší klíčky, které ještě nedosáhly stádia mladé rostlinky jsou v současné době velmi oblíbené. Dají se přidávat do salátů, dokonale ozdobí nejrůznější pokrmy nebo nebo jimi můžeme posypat na namazaný chleba. Výhonky microgreens mají vysoký obsah vitamínů a minerálů. Dokáží dodat velké množství energie a na vypěstování nemusíme shánět žádná speciální semínka. Výběr klíčků volíme podle vlastní chuti. Většinou jde o velmi známé rostlinky.

Mezi nejznámější microgreens jistě patří řeřicha. K výsevu je možné použít i rychle rostoucí rukolu, semínka červené řepy, brokolice a jiných bylinek. Skvělou chuť má například bazalka a koriandr.


Minizelenina chuťově připomíná dospělé rostliny, ale její chuť je mnohem výraznější. Od svých odrostlejších verzí jsou až pětkrát nutričně výživnější. Miniatury vám spolehlivě pomohou doplnit železo, zinek nebo i hořčík. Výhonky hrachu, pohanky nebo slunečnice jsou bohatým zdrojem chlorofylu. Luštěniny obsahují velký podíl stravitelné bílkoviny a nezatěžují cholesterolem. Mají nízký obsah sodíku a velmi málo tuku. Klíčky a microgreens je vhodné jíst i díky velkému obsahu příznivých sacharidů.


K vysévání minizeleniny můžeme využít mělký kontejner s odtokovými dírkami ve formě plastové krabičky od rajčat nebo hroznového vína. Do nádobky vložíme asi 5 cm vlhké půdy a hustě osejeme semínky. Půlcentimetrovou vrstvou hlíny potom semínka zasypeme a přikryjeme potravinářskou fólií. Semínka dobře snáší teplé a slunné místo, kam naši zahrádku s microgreens ideálně umístíme. Půdu bychom měli udržovat neustále vlhkou. Jistě se nám osvědčí, když několikrát denně nahlédneme pod fólii a pokud bude půda suchá, pokropíme semínka rozprašovačem. Během pár dní potom začínají microgreens rašit. To je vhodná doba na odkrytí potravinářské fólie. Za 7-14 dní od výsevu se potom objeví první klíčky a to znamená, že nadešel čas sklizně.


Microgreens mají opravdu všestranné využití v kuchyni. Chutnat budou jak ke stavu (nechápu), k drůbeži tak i rybě. Klíčky pro nás mohou být skvělou součástí každodenního stravování a pomohou nám zvýšit množství snědené zeleniny.
51 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Láska