• vmv

Muži sní o jiných mužích


Jsou divoké, nepochopitelné, plné neznámých lidí a často nás doslova fascinují. Sny jsou neustálým předmětem vědeckého bádání a představují nejzáhadnější momenty našich životů. Sny jsou zkrátka fenomén, ačkoliv jich 90 % vlastně zapomeneme.


Každý z nás jistě o vlastním snu dlouze přemýšlel. Často zanechají pouhé střípky, které se nám nepodaří nikdy složit. Jsou to okamžiky a pouhých pět minut po probuzení si podle odborníků dokážeme vzpomenout pouze na polovinu našeho snu. Do deseti minut už nevíme nic o tom, co se nám zdálo. K zapamatování části našeho snu prý napomáhá to, když se probudíme ve spánkové fázi zvané REM, při níž se oči pohybují pod zavřenými víčky. Bez pohybu očí, ve stejné fázi, si už člověk nepamatuje ani část svého snění.


Často se divíme, o kom se nám v noci zdálo. Ve snech vidíme skutečné tváře skutečných lidí. Výklad je jasný – naše mysl neumí „vytvářet“ obličeje – a my vidíme tváře lidí, které jsme během svého života již spatřili, aniž bychom si je pamatovali. Zásoba lidských obličejů je v našem mozku nekonečná, a proto dokáže nabízet stále nové a nové tváře.


Rozdíly ve snech mají ženské a mužské sny. Muži mívají ve snech převážně jiné muže. Mohou to být jejich parťáci, mužské vzory, ale i sokové nebo nepřátelé. Muži totiž mají daleko agresivnější sny než ženy. Dámské sny jsou poněkud vyrovnanější a obsahují většinou stejný počet mužů i žen. Bez rozdílu potom obě pohlaví sní o zakázaném a ve snech často dávají průchod tajným přáním a frustracím.


Jednomu člověku se za noc zdají čtyři až sedm snů. Jeden „noční příběh“ potom trvá většinou jednu až dvě hodiny. Často, ale není o co stát, protože asi 65 % snů je nepříjemných až děsivých a jen 20 % snů příjemných.


Emoce ve snu údajně nejčastěji ovlivňují úzkosti. Sny můžeme sami částečně ovlivnit tím, na co myslíme před usnutím. Převážná většina snů je totiž složená ze zážitků, lidí a situací, které jsme zažili v uplynulých 48 hodinách před usnutím. Před usnutím tedy mysleme na krásné a příjemné, abychom se vyvarovali nočním můrám.


A nejen lidé mají své sny. Však známe tu situaci, kdy pes ze spánku běží, pohybuje se nebo poštěkává. Tedy i němé tváře mají své sny a ve spánku stejné změny v mozku jako lidi. Rozdíl je pouze v tom, že nám o svých snech nikdy neřeknou a my si o psích snech můžeme nechat zdát.

7 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše