• vmv

Na bylinky od lesaLesy a louky jsou v těchto dnech plné nejrůznějších bylinek. Jsou aromatické a svým výrazným terapeutickým účinkem dokážou napravit to, co mnohdy nezajistí ani nejbarevnější pilulka z lékárny. Dopřávejte si darů přírody a sbírejte!

Sedmikráska chudobka je nenáročná na živiny. Chudobka značí, že jí stačí jen chudé půdy. Má ráda slunné sekané trávníky a svou jemně nahořklou oříškovou chutí oživí zeleninové saláty. Hodí se také na chleba s máslem. Sedmikráska posiluje imunitu, pomáhá při chřipce nebo dně. Skvěle se hodí na únavu a můžeme jí jíst přímo na louce. Říká se, že pokud smíme po dobu sedmi týdnů sedm sedmikrásek, budeme nejen krásnější, ale také chráněni před zlem.

Pampeliška prý dokáže povzbudit tělo i mysl. Z jemných listů se dají připravit saláty nebo tepelně upravené špenáty. Listy obsahují velké množství vitamínu C, dále karotenoidy, mangan nebo draslík. Mají antibakteriální a antibiotické účinky.

Pampeliška je vhodným doplňkem pro diabetiky a žlučníkáře. Výrazně žlutá bylinka pomáhá při problémech s játry nebo ledvinami.


Kopřiva je sice zahrádkáři považována za plevel, ale její využití v podobě bylinky je přesto ohromné. Kopřiva dokáže pořádně žahnout, ale také umí výborně čistit krev. Skvěle umí podpořit léčbu chudokrevnosti nebo záněty močových cest. Zejména mladé lístky poskytují velké množství vitamínů a minerálních látek. Kopřiva nabízí vitamín C, B2, B6 nebo betakaroten. Z minerálních látek je v ní hojně zastoupené železo, dále hořčík, mangan nebo vápník.

A při procházce přírodou nezapomeňte na lípu. Sušené květy se dají v chladnějších dnech použít jako odvar při nachlazení. Lípa léčí kašel, zahlenění a různé průduškové obtíže. Lipový odvar podporuje pocení a lze použít také jako kloktadlo. Spolu se šalvějí se ženám doporučuje pít pravidelně od 40 let věku jako prevence v klimakteriu a to každého půl roku, 1x denně celý měsíc.

44 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Láska