• vmv

Na Den matek můžete rozmazlovat jako Filipínci


Poděkování za starostlivost a péči, to je ve zkratce důvod, proč lidé slaví DEN MATEK. Žena se stane maminkou a celý svůj svět odevzdá svým synům a dcerám. Maminky by se pro své ratolesti prostě rozdaly. Poděkování jim proto celosvětově patří na Den matek. V Česku se tento svátek slaví už od roku 1923, nemá pevné datum, ale připadá vždy na druhou květnovou neděli. Den matek se slaví v 80 zemích světa. Datum se sice liší, ale tradice jsou si celkem podobné.

Drobný dárek v podobě květiny, bonboniéry nebo vlastnoručně vyrobeném přáníčku. Tak nejčastěji vyjadřujeme úctu a vděk našim matkám. Podobně se maminky obdarovávají v sousedním Německu nebo Rakousku.


Britové, Mexičani i Francouzi na to jdou spíše přes jídlo. Vždyť i láska prochází žaludkem a tak svým maminkám dopřávají pozvání na rodinnou večeři. V roce 1906 mohla dokonce matka Francouzska obdržet ocenění nazvané Vysoká mateřská zásluha, i když pouze pod jednou podmínkou. Musela mít více než devět dětí.


Ženy milují květiny. A stejně jako Češky je jako poděkování dostávají mámy v USA, Kanadě nebo Japonsku. Na Den matek často rodinný příslušníci nechávají své maminky odpočívat. Dámy si v tento den užívají nicnedělání. Jsou osvobozené od domácích prací a jejich den startuje hned ráno, kdy mají snídani nachystanou až do postele.


Australané darují květiny. A muži je navíc nosí v klopě, čímž vyjadřují poctu matce, která své děti celý život střeží jako oko v hlavě. Jakýmsi “světlem domácnosti“ jsou maminky v očích Filipínců. Na den matek jsou ženy svými potomky a rodinnými příslušníky rozmazlovány a dostávají čas, aby si mohly užít den nakupováním nebo v salónu krásy.


Svojí tradici dodržují také lidé v Nepálu. Tam se pozornost upírá zejména na zesnulé matky. Jejich potomci se na Den matek každoročně vydávají na pouť k jezírku Mata Tirtha, kde mohou podle bájné pověsti spatřit jejich tvář v odrazu vody.

6 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše