• vmv

Nastartujete se na léto!


Byla mrazivá, pošmourná, dlouhá a vzala nám nejkrásnější období v roce JARO. Letos nás zima opravdu potrápila. Značné výkyvy teplot, zatažená obloha a absence slunečních paprsků. To vše negativně působí na lidský organismus. Je tedy na čase říct: „na shledanou zimo“ a vyjít vstříc přicházejícímu létu.


A nebudeme hledat žádné složité metody, protože lidské tělo, kterému schází energie, potřebuje především správnou výživu. Jedině tak má organismus z čeho brát a dokáže se správně naladit.

Na prvním místě je tedy pestrá strava s dostatkem vitamínů a minerálů. Ne nadarmo se říká, že to, co sníme ráno, nás ovlivní na celý den. Proto bychom nikdy neměli vynechat snídani, která nabízí mnoho pozitivních účinků. Máte špatné trávení? Snídejte! Nechcete se během dne nacpat k prasknutí, aby vám bylo nevolno? Neodcházejte z domu s prázdným žaludkem a snídejte! A jestli toužíte před plavkovou sezónou shodit nějaké to přebytečné kilo, tak snídejte! Ke snídani je dobré konzumovat mléčné výrobky jako jsou jogurty, mléko nebo sýry. Ty se dají chutně kombinovat s cereáliemi a doplnit ovocem. Cereálie, do kterých patří například celozrnný chléb nebo vločky, by měly tvořit výraznou část našeho jídelníčku. Mají málo tuků nicméně bílkovin dodají omezené množství a jsou bohatým zdrojem vlákniny, minerálů a vitamínů. Zvláště takzvaných sportovních vitamínů skupiny B. Díky svému uhlohydrátovému složení patří k pomyslnému palivu pro lidský organismus.


Ačkoliv to není úplně moderní, snídani se nebojte obohatit o malou porci zdravých tuků. Jestli-že vám chutnají vajíčka, dopřejte si je a máte vystaráno. Pro gurmány se potom hodí hrstička přírodních ořechů či ořechové nebo arašídové máslo.


Pokud si začátek dne potřebujete osladit, nahraďte cukr přírodní variantou sladila. Třeba stévií. Tato bíle kvetoucí světlomilná rostlina pochází z Brazílie. Její listy neobsahují kalorie a jsou prý až 300krát sladší než cukr. Pozitivní účinky má stévie také při zánětech, u lidí s vysokým krevním tlakem. Zlepšuje trávení a snižuje únavu. A co je na této zázračné rostlině nejlepší? Můžeme si ji vypěstovat doma a připravit vlastní extrakt, čímž získáme „domácí“ sladilo bez chemikálií.


EXTRAKT ZE STÉVIE

Ingredience:

2 hrnečky čerstvých nebo 1 hrneček sušených listů a stonků

3 hrnečky kvalitního destilátu či 40 % lihu


Postup:

Sladkou trávu neboli stévii ve sklenici zalijeme lihem, pevně zašroubujeme a necháme 14 dní louhovat. Každý den protřepáváme. Po uplynutí doby louhování přecedíme. Vzniklý extrakt nalijeme do sklenice s kapátkem a můžeme používat.

118 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Láska