• vmv

Nechte se hýčkat aromaterapiíAromaterapie napomáhá k dosažení a uchování fyzické i psychické pohody. Jedná se vlastně o léčbu pomocí vůní s využitím éterických olejů. Aromaterapeutka a parfemářka Ludmila Kotalíková připravila pro diváky magazínu Na houpačce návod na výrobu koupelové soli, čichací soli a prozradila, čím vás jednotlivé vůně okouzlí.


Citrusy příjemně harmonizují psychiku. Patří mezi ně mandarinka, pomeranč, citrón, limeta, bergamot nebo grapefruit.

Mandarinku mají v oblibě především děti, kterým pomáhá ve zklidnění, podporuje hravost, bezprostřednost a poskytuje pocit bezpečí.

Všem těm, kteří jsou v napětí a křeči, optimismus a radost dodává pomeranč. Umí uvolnit, ale i mírně osvěžit. Jeho vůně je mírně nasládlá a stejně jako mandarinka dodává pocit bezpečí.

S bergamotem pobývají rádi perfekcionisté a ti, kteří mají problém odpoutat se od práce.

Zchlazení naší mysli podporuje naopak citrón, limeta nebo grapefruit. Citrusy mohou být mírně dráždivé pro pokožku, proto se doporučuje přesné dávkování a ředění těchto olejů. V létě se používají pouze večer, jelikož jim neprospívají sluneční paprsky.

Citrusy mají nezastupitelné místo v masážních směsích pro uvolnění a odpočinek. Ludmila Kotalíková je často přidává i do inhalačních tyčinek proti stresu nebo do osobních roll-onů pro ženy, které jsou vytížené a potřebují se zastavit a načerpat síly.

Máta je chladivá, podporuje soustředění a působí výborně na zažívací potíže. Regeneruje namožené svaly, tam, kde je horkost a zánět a je potřeba chladit. Ideální je i na cestovní nevolnosti. Stačí nakapat na kapesníček nebo přivonět k inhalační tyčince. Je fantastická i při učení, pomáhá při koncentraci na jednu věc. Máty je více druhů a olej z ní vyráběný je hodně silný. Proto pro děti do 6 let je vhodná máta bergamotová (citronová), která je pro ně bezpečná.


Levandule je úžasný univerzální olej, který má aromaterapeutka neustále u sebe. Můžeme jí používat neředěnou třeba na štípance, odřeniny nebo i na odpuzení hmyzu. Je zklidňující, tišící – na stres, úzkosti nebo depresi. Podporuje dobrý spánek, snižuje hladinu kortizolu a zvyšuje imunitu.


Ylang-ylang zklidňuje při pocitu paniky a při vypětí. Uvolňuje psychiku a zmírňuje bušení srdce. Pomůže vyjádřit potlačené vnitřní pocity a dovoluje prožívat život v plnosti a nádheře.

Šalvěj muškátová vyrovnává hormonální hladiny, je výborný relaxant. U porodu se používá jako děložní tonikum. Pomáhá k nalezení vlastního středu, přináší radost ze života – hlavně při pocitu jednotvárnosti působí spontánní změnu. Snižuje pocity přepětí.

Růže snižuje hladinu adrenalinu, pečuje o psychiku a přináší laskavost. Zklidňuje emocionální výkyvy a s nimi i rozmrzelost nebo smutek. Pomůže odstranit pocity nespokojenosti sama se sebou. Probouzí lásku, touhu milovat a pečovat.


Oleje můžete navzájem mezi sebou kombinovat, tak aby směs lahodila vašemu nosu.


Směs potom použijeme:

do koupelové soli 5-8 kapek,

do inhalační tyčinky 10-15 kapek,

do čichací soli 15 kapek,

do 30 ml masážního oleje 10-15 kapek,

do osobní vůně 10 ml roll-on 10 kapek.


Výroba čichací soli:

Malou lahvičku, třeba lékovku, naplňte do poloviny solí a přidejte asi 15 kapek směsi nebo jedné vůně. Noste u sebe a inhalujte podle potřeby.

Vyzkoušet můžete tzv. čichací sůl „Vyrovnanou a klidnou ženu“


Recept

3 kapky růže

3 kapky pomeranče

1 kapka šalvěje muškátové

1 kapka ylang-ylangu


Výroba koupelové soli:

Potřebujeme: dóza/sklenička do které se vejde 100 gr soli

polévkovou lžíci

miska na míchání

rostlinný olej – ideálně za studena lisovaný, my jsme použili jojobový

100 gr soli

5–8 kapek éterických olejů

sušené bylinky


Postup:

Odměříme si polévkovou lžíci (asi 15 ml) rostlinného oleje a do něj nakapeme éterické oleje. Pečlivě promícháme. Odvážíme 100 gr soli, přilijeme směs éterických olejů s rostlinným a pečlivě promícháme. Sušené bylinky na ozdobu můžeme přimíchat přímo do soli nebo jimi posypat sůl v dóze na povrchu.

Do koupele přidáváme 1–2 polévkové lžíce.


TIP pro vás:

bylinky by mohly zanést odpad, proto dejte sůl do organzového nebo látkového sáčku. Sáčkem můžete ozdobit skleničku – přivažte jej jako mašli.

131 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Láska