• vmv

Nechte zahradou provonět bylinkyPouze přirozené aroma dodá jídlu tu správnou chuť. Je tedy na čase vysázet příjemnou, kvetoucí a voňavou bylinkovou zahrádku.

Bylinky odjakživa patřily do okolí lidových stavení a v dnešní době se k nim velmi rádi vracíme. S bylinkovým záhonem se navíc můžeme pořádně vydovádět. Založit lze na několik způsobů – ve spirálové zídce, ve svažitějším terénu nebo na rovině. Před samotným sázením rostlinek bychom neměli zapomenout záhon posypat zahradním kompostem, který zlepší organické vlastnosti půdy.

Byliny často pocházejí ze slunných středomořských oblastí. V našich českých podmínkách jim proto zvolíme slunné stanoviště. Čím více sluníčka, tím budou aromatičtější. Teplo miluje meduňka lékařská, majoránka, fenykl obecný, bazalka pravá, šalvěj, heřmánek lékařský, ale i koriandr.

Při zakládání bylinkové zahrádky je dobré si nejdříve prostudovat informační štítky na rostlině, abychom věděli, jak se bylina může rozrůst.

Meduňka či šalvěj dokážou vyrůst až do jednoho metru a mohli by nám znesnadnit cestu například k nižšímu tymiánu nebo mateřídoušce. Do nejhlubšího středu zahrádky volíme vyšší typy bylinek. Skvěle se bude hodit libeček, dobromysl, máta nebo šalvěj. Blíže k okraji záhonku sázíme léčivé bylinky třezalku, levanduli nebo yzop.

Vůně bylinek nám bezpochyby udělá radost, pokud záhonek dokážeme umístit tam, kde často odpočíváme.

V neposlední řadě dbáme na to, jak se jednotlivé bylinky společně snášejí. Máta například brzdí růst fenyklu. Dobromysl jeho růst naopak podporuje a stejně je to i v případě kopru. Bazalka nesnáší routu a brutnák zlepšuje půdu a odpuzuje slimáky a jiné škůdce.

70 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše