• vmv

Přitažlivá síla česneku, mužů i kávyUž ve starém Egyptě ho Hippokrates předepisoval na bezpočet lidských neduhů. Tisíce let vládne světem a do jeho velké rodiny čeledě česnekovitých patří cibule, pažitka nebo pórek. Dnes ale dáme prostor pouze česneku; malému stroužku s obrovskými schopnostmi!


Ne nadarmo se říká, že dokáže zastat funkci příruční lékárny v oblasti prevence i aktivní léčby. Lidskému organismu totiž umí poskytnout nejen vitamín A, C a B6, ale také selen, vápník a jód. Podle odborníků dokáže jeden stroužek pokrýt čtvrtinu doporučené denní dávky manganu i vitamínu C. Česnek je známý svými protizánětlivými, antivirovými a antimikrobiálními účinky. Hravě pomůže při nachlazení, kašli nebo bolestech v krku. Hodí se také při kožních infekcích. Vždyť už římští vojáci si stroužky česneku vkládali mezi prsty nohou, aby tím zabránili vzniku plísní a jiných kožních infekcí. Ne nadarmo se mu říká „přírodní antibiotikum“.


Díky své nejcennější sirné sloučenině „allicinu“ je nezaměnitelný svojí charakteristickou vůní a chutí. A proč vlastně česnek štiplavě zapáchá? Věřte, že je v tom celkem nevinně. On se jen brání, protože jsme na něho zaútočili a rozmáčkli. Intenzivní odér česneku je přirozenou obranou před škůdci a má odradit od další konzumace.


Jenže vědci jsou trochu jiného názoru. Podle nich má česnek nečekaný vliv na mužský pach. Ten se prý projeví po snězení čtyřech a více stroužků česneku. A ženy doslova šílí. Ale jinak, než bychom si mysleli. Pokud sní muž doopravdy hodně česneku, minimálně 12 gramů, je údajně jeho pach pro většinu žen velmi přitažlivý.


A co víc? Před časem jistý Yokitomo Shimotai prozradil, že jeho káva, která chutná jako káva, je připravená právě z česneku. Tento „vynález“ japonský důchodce Shimotai prý objevil úplnou náhodou. Když před více jak 30-ti lety obsluhoval zákazníka v restauraci, zapomněl na steak s česnekem a připálil ho. Steak vyhodil a česnek ho napadlo zalít horkou vodou. Po vypití tohoto experimentu nevěřil vlastní chuti. V ústech cítil kávu. Svůj objev následně řadu let zdokonaloval. Experimentoval s teplotou, různými druhy česneku i tajnými přísadami. Zdravou česnekovou kávu bez kofeinu začal asi před pěti lety nabízet v Japonském Coffee Shopu v Ninohe.

48 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Láska