• vmv

Panenky dětských autorů


Žena, která z obrázků vyrábí hadrové postavičky se netradičním nápadem inspirovala daleko za oceánem. Lucie Kanurkovová je sice účetní, ale její šikovné ruce se do podvědomí lidí dostaly především díky originálním panenkám a ručně pleteným svetrům, které si získávají stále více zákazníků.


Lucie, prozraďte, jak vznikl nápad s výrobou unikátních panenek, které jsou zrcadlem obrázků, jež malují samy děti?

Není to jenom můj projekt. Na začátku jsme byli tři – já, kamarád Přemek a můj muž Petr. Objevili jsme to na americkém webu. Není to nic, co bychom vymysleli. Jen jsme se tuto myšlenku pokusili v roce 2013 přenést k nám do České republiky. Není to věc, která by nás živila, dnes už jsme na to s přítelem sami, ale ta myšlenka se nám moc líbí a chceme jí tady udržet.


Obrázky, které přenášíte do podoby panenek kreslí děti. Jaké jste zažila reakce, když potom panenku dostane maminka, babička, teta …

Hotové panenky většinou posíláme. Ale je pravda, že jsme také pořádali akce v různých kavárnách. Tam jsme pozvali děti i s rodiči. Děti nakreslily obrázky, které jsme si přímo na místě vystavili. Za čtrnáct dní, během kterých jsme panenky podle obrázků vyrobili, jsme těm samým dětem a rodičům předali hotové panenky. Musím říct, že to byly nejhezčí chvilky, kde jsme věděli, že takový projekt má smysl. Je to obrovské dojetí, protože děti si nedokážou vůbec uvědomit, co se vlastně stalo. Oni to nechápou, že něco nakreslily a najednou dostanou do rukou to, co si vymyslely a nikde jinde to neviděly.


Se svým projektem jste se stali také inspirací. Vždyť díky vám některé děti začnou malovat.

Ano, to je moc hezký příběh. Jedna moje kamarádka má syna a on nikdy nekreslil, nikdy nechtěl jako malý kluk malovat. Jednoho dne ale jeho maminka od něho donesla obrázek. Byl to nějaký chameleon. Zvířátko, které měl chlapeček doma a nakreslil si ho na papír. My jsme mu ho potom zvěčnili a on od té doby začal malovat …


Jak dlouho trvá výroba jedné originální panenky? Co je pro vás na výrobě nejtěžšího?

Je to strašně individuální, protože děti kreslí různými barvičkami a my využíváme i různé materiály. Chce to i zamyšlení nad samotným obrázkem. A od té chvíle jsme schopni do týdne hotový výrobek dodat. Nejtěžší je se vejít do představy dítěte a nevymýšlet si něco vlastního. My dospěláci máme potřebu si tam něco přenést, do představy dětí, ale ty děti to vidí většinou jinak.


Kolik panenek, postaviček podle obrázků jste už vyrobili?

Chvíli jsem si dělala tabulku a poctivě zapisovala. Dnes už to opravdu nestíhám, ale myslím, že jich zatím bylo okolo čtyřstovek.


Jste velmi šikovná a podnikavá. Mimo panenek pletete jedinečné svetry. Kdy a proč vás napadlo, že právě svetry budou takovým trhákem?

Já jsem už od malička háčkovala, pletla na panenky, stále jsem něco vyráběla. Potom jsem se věnovala hlavně své práci, dělám účetnictví, ale postupem času se ta moje záliba vrátila. Nejdříve jsme si s kamarádkami pletly jen pro sebe. Scházely jsme se a ukazovaly si, co máme nového upleteného. Časem jsme dostávaly zpětnou vazbu, že se ty naše svetry líbí, a tak jsme je začaly nabízet.


Jaký styl svetrů u vás zákazníci naleznou?

Ty svetry jsou jednoduché, minimalistické, nesnažíme se dělat extrémní vzory. Naopak přejeme si, aby svetry byly nositelné i za 10 let.


Jsou dnes lidé schopni ocenit ruční práci a jak dlouho vám trvá uplést jeden svetr?

Lidi se opravdu vracejí k přírodním vzorům, barvám a čím dál víc oceňují kvalitní ruční práci. Je to sice náročné, jeden svetr vyrábím asi 14 dní. Jenže pro mě je pletení relax, radost, naprostý odpočinek a spokojení zákazníci jsou pomyslnou třešničkou na dortu. Proto to dělám 😊
46 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše