• vmv

Parťák a čtyřnohý asistent


Se svými čtyřnohými parťáky rozdává lidem radost, něhu i lásku. Předsedkyně a zakládající členka Třeboňského sdružení Hafík Jaroslava Bicková (38) se více jak dvacet let věnuje canisterapii. Pod jejím vedením dnes Hafík eviduje zhruba 70 akreditovaných dobrovolníků s otestovanými psy, kočkami i miniponíkem.

Kynologie je obor, kterému se věnujete řadu let. K tomu člověk jistě potřebuje spoustu trpělivosti a vnímavosti. Čím vás především psi uchvátili? Co na nich vy sama obdivujte a proč jste se vydala právě touto životní cestou?

Kynologii se věnuji již od svého dětství. K lásce ke psům mě přivedli rodiče, kteří se oba odstěhovali z města na vesnici právě proto, aby mohli chovat pejsky. Práce s pejskem vás trpělivosti učí. A ač já sama jsem dosti prchlivá, razím teorii práce s pejskem po dobrém, partnerství, které je oboustranné. Čtyřiadvacet let se věnuji výcviku loveckých psů a dvacet let canisterapii, což není odvětví kynologie, ale v podstatě pomáhající obor. Psi jsou pro mě láskou, odpočinkem, životní filozofií. Obdivuji jejich komunikaci a především to, že to s námi páníčky nevzdávají, ač děláme tolik chyb.

V pátém dílu magazínu na Na houpačce jste představila, co canisterapie je a čím se zabývá. Máte bohaté zkušenosti a určitě i spoustu krásných zážitků. Podělte se o nějaký opravdu silný příběh, kdy pes svojí přítomností dokázal zahřát u srdíčka, „vyléčit.“

Zažila jsem mnoho krásných i těch smutnějších příběhů. Canisterapie je součást pomáhajících profesí a je zde mnoho silných příběhů. Jen já mám to štěstí, že mi po boku stojí jako parťák a asistent čtyřnohý pomocník. Je toho mnoho, na co nikdy nezapomenu. Pobaví mě, když potkám mladého muže, se kterým jsem pracovala před více než 18 lety a utírala mu nos, nechávala ho tulit ke své fence Beagla a chválila za malé pokroky v motorice. Když ho potkám dnes, šibalsky na mě hlesne: „Čus Jájo“. Je to velký frajer, ale ani jeden z nás nikdy nezapomene. Změnil celý svůj přístup ke zvířatům, stal se pečovatelem a ochráncem a já doufám, že se mu bude v budoucímu životě jen dařit.

Jak se vůbec majitel psa může ke canisterapii dostat? Absolvují psovodi se svými čtyřnohými kamarády nějaké zkoušky ještě předtím, než se stanou canisterapeuty?

Ano, v rámci naší organizace máme propracovaný systém přípravy a testování. Bohužel kvalitativně i obsahově jsou tzv. zkoušky v ČR velmi rozdílné. Výcvikové canisterapeutické sdr. Hafík je akreditovaným dobrovolnickým centrem, jež je akreditováno Ministerstvem vnitra ČR. Naši dobrovolníci s otestovaným psem prochází poměrně dlouhou přípravou: od informační schůzky, přes vstupní testy, náhledy v praxi, modelové situace, vlastní přípravu dobrovolníků a testování psů, jež trvá týden a je zakončeno praktickou a ústní zkouškou po pravidelné supervize a pojištění celého týmu. Veškeré další podrobné informace jsou na našich webových stránkách www.canisterapie.org.

A jak se tedy mohou páníčci, kteří by se se svým psem chtěli takové činnosti věnovat, připravit?

Vzdělávat se, to je to nejdůležitější. Jít na praktický náhled bez psa, aby měli tušení, do čeho se chtějí pustit. Navštěvovat semináře, konference. Nyní je jich velké množství on-line. Studovat tuzemskou a zahraniční literaturu, které je také velké množství. Canisterapii nedělá pes, ale člověk. Pes je jen asistentem, podporou, partnerem – koterapeutem.

Kdy lze odhadnout, že je náš pes vhodný na canisterapii? Podle čeho? Jak v praxi funguje výběr canisterapeutických psů. Může si milovník psů vůbec naplánovat, že si pořídí pejska a bude se s ním věnovat canisterapii?

Jedním ze základních parametrů je, že pes je vyrovnaný, dobře ovladatelný, milující nejen svého pána, ale vstřícný a přátelský k ostatním lidem. Neagresivní, předvídatelný s dobrými sociálními dovednostmi. Zároveň stěžejní je, jak pes spolupracuje se svým pánem, jak jsou na sebe navázáni. A zásadní je, jak psovod svému psu rozumí, tzv. ho čte. Štěňátko si můžete již vybrat s cílem věnovat se posléze canisterapii. Povahu a dovednosti budoucího canisterapeutického psa můžeme zásadně ovlivnit svým přístupem, výchovou, sociálním prostředím, metodou výcviku. Taktéž důležitý je výběr vhodného chovatele. Na překážku samozřejmě není, pokud si vezmete pejska z útulku, který bude mít uvedené povahové rysy. Rozhodně bych se vyhnula pořizování štěňátek z tzv. množíren a to pro jakékoliv účely.

Kam nejčastěji se svými psy docházíte na terapie?

V letošním roce 2021, kdy Hafík slaví 20 let od svého vzniku, je počet přijímajících organizací, do nichž dochází naši dobrovolníci se svými pejsky, 65. Jedná se nejčastěji o Domovy pro seniory, odd. nemocnic, stacionáře, dětské domovy, školy, školky, ale i domácnosti klientů apod.

Jste předsedkyní Výcvikového canisterapeutického sdružení Hafík, z. s., napsala jste knihu Zooterapie v kostce. O čem ta kniha je a komu je určená?

Ano mám tu čest stát v čele Hafík již od roku 2005, ale bez podpory skvělých kolegů bych to nezvládla. Tímto jim patří velký dík.

Knihu „Zooterapie v kostce“ jsem editorovala a jsem jeden z autorů. Ale podílelo se na ní 26 skvělých odborníků z oblasti intervencí za asistence zvířat (správnější výraz pro zooterapii) z celé ČR. Smyslem publikace je ucelené a přehledné zpracování problematiky zooterapie v ČR a její přiblížení široké veřejnosti. Kniha je určena jak laické veřejnosti, tak i odborníkům a studentům v oblasti pomáhajících profesí.

Lidi a psi, co mají podle vás společného?

Mezi člověkem a zvířetem – psem se vytvořila určitá pevná sociální vazba. Tyto odlišné živočišné druhy žijí v jakési vzájemné symbióze, kdy je jeden druhému ku prospěchu. Taky pes (či prapředek psa) byl první domestikované zvíře.

Zvířata mají tu zvláštní schopnost uklidňovat a přinášejí do našich životů určitou vyrovnanost a lásku. Materiální prospěch se může měnit ve skutečné partnerství a významně ovlivňovat kvalitu lidského života, což dokazuje mnoho výzkumů. Všechny vzájemně pozitivní způsoby soužití lidí a zvířat, ale i obyčejný chov zvířecích miláčků pro radost, vyžadují, aby člověk vnímal a uspokojoval potřeby zvířete, myslel na ně, nejen na sebe.

Život se zvířaty (se psem) je dle mého názoru energií našeho života, buďme jim za to vděční a važme si jich.

259 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Láska