• vmv

Pověst o Flašinetáři z Martinského mlýna


Pověst vypráví o mladém tulákovi Lhotkovi, který za dob statečných rytířů a hradních panen žil na Slovensku. Lhotka miloval flašinet a kudy chodil, tam rozdával radost hraním na tento nástroj. Měl ale jednu zvláštnost – přes den spal a v noci hrál. A chodil, hrál a chodil, až došel do krásného jihočeského kraje. Byl sám a v místě plném rybníků v blízkosti Martinského mlýna se mu natolik zalíbilo, že nedokázal odejít.


Když jednou ráno ulehl ke spánku, zanedlouho ho vyrušil hlas ženy, která si při máchání prádla v rybníce broukala melodii, kterou hrával v noci na flašinet. Tulák Lhotka se do dívčiny zakoukal a nedaleko mlýna se usadil. Mlynářku Martinu potom den, co den nespustil z očí.


Jednoho podvečera ale flašinetář u rybníka zahlédl zvláštní vysokou zelenou postavu, jak kráčí vykuřující fajfku po rybníce. Spatřil vodníka, místního zeleného strážce, který věděl o každém Lhotkově kroku. Také vodník toužil po sličné dívce a navrhl svému sokovi flašinetáři souboj o mlynářku v kartách. Flašinetář viděl tento boj předem prohraný a vodníkovým kartám nevěřil.


Láska dostala zelenou. Jenže vodníkova to nebyla. S mlynářkou Martinou se usadil a pět dětí s ní zplodil tulák flašinetář, který se stal mlynářem. Jednoho dne se však milý Lhotka ztratil. Slehla se po něm zem a s mlynářkou se už nikdy neviděl. Avšak ona leckdy zaslechla jeho nesmrtelný flašinet.


Pověst v originálním podání naleznete na https://www.martinskymlyn.cz/pribeh/


45 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše