• vmv

Roubenka ve Zvonkovém údolí
Ocitnete se v místech, kam běžní turisté přicházejí jen velmi málo. Mezi chalupami v malebném Zvonkovém údolí najdete jednu pohádkovou, která patří rodině Kocourkových. Ve stejných končinách se kdysi nacházelo více jak 20 stavení. Ty byly po válce zabaveny sudetským rodinám. Odkoupit je nebylo v době studené války jednoduché. Nacházely se na hranicích s Polskem a řadu let pouze chátraly. V tajemném údolí obklopeném Orlickými horami nakonec „přežily“ pouhé tři, z nichž jedno, kterému dali nárok na nový život manželé Kocourkovi.

Útulnou roubenku koupili v roce 2005. Jakožto milovníci tradic, přírody a lidí se pustili do oprav s nadšením a nespoutanou láskou. Každého kousku chalupy se při opravách dotkla pouze jejich ruka. Vše vybudovali svépomocí a jak sami říkají, vše, co šlo zachovat, zachovali a vše nové ladili ke starému.


Na svojí chaloupku do Zvonkového údolí zásadně nevozí věci, které někdo vyřadil a na venkovské sídlo by pro mnoho lidí byly ještě dobré ..

Celá chalupa je vybavená starožitným nábytkem, který majitelé postupně a velmi zdařile zrestaurovali. Obývací pokoj se pyšní ústředními krbovými kamny a stylovým posezením. Roubenka je rozdělená na několik dalších místností, jež zdobí barevná jména. Modrá světnička je útulný roubený pokoj s jednou postelí, která odkazuje na předchozí generace. Dříve totiž byli lidé prostě menší a zachovaná postel proto měří pouhých 175 cm.

Dále zde nalezneme romantický pokojík, který nese název Růžičkový. Tam, kde se nejvíce hodila proužkovaná tapeta s kytičkami, je zase Proužkovaný pokoj. V něm se rozprostírá obrovská postel, která majitele při koupi chalupy natolik nadchla, že ji obnovili, nechali vyrobit matrace na míru a dnes se v ní vyspí 2 dospělí se dvěma až třemi dětmi.

Všude okolo zdejší roubenky nalezneme pouze čistou přírodu, husté lesy a dlouhé trasy na letní cyklistiku nebo zimní běžkování. Za zmínku také stojí nedaleké poutní místo, kterým je kostel se skleněnou střechou v nedalekém Neratově.28 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše