• vmv

Sen malého chlapce o pohádkové roubence



Přímo na hřebeni Krušných hor, v srdci přírodního parku Přebuz v nadmořské výšce 850 m, nalezneme klid a dokonalý odpočinek v roubence Přebuz. Už v roce 2017 zde byly zahájeny zemní úpravy pro stavbu stávající roubenky, kdy na místě byly odkryty pozůstatky několika předchozích staveb, které zde postupně v minulosti stály. Do nejstarší vrstvy se vydáváme časově až do poloviny patnáctého století a do hloubky okolo 1,5 metru pod současný terén. Byly zde nalezeny pozůstatky dřevěných kůlů zasazených do tvrdého podloží. Pravděpodobně se jednalo o sezónní přístřeší prvních horníků, kteří sem přicházeli pouze v létě, za příznivého počasí, z níže položených osad pod horským hřebenem.


Na jedinečnost místa ukazují mimo jiných nálezy, podle kterých zde byl vrchností vystavěný vodou poháněný mlýn na úpravu a mletí cínové rudy. Když došlo k vyčerpání cínových nalezišť, na řadu přišlo vykružování perleťových knoflíků z dovážených mořských lastur.


Současná roubená chalupa na hřebeni Krušných hor je již čtvrtou stavbou, která byla na tomto místě postavena. A navíc umístění všech historických staveb tady bylo stále stejné, i půdorys staveb zůstával vždy až na malé odchylky, zachován. Je zde tedy více jak pětisetletá kontinuita lidského umu a osídlení, na kterou navázala i stavba současné roubené chalupy.


Dnešní podobu roubenky má na svědomí majitel Tomáš Hladký. Na Přebuz jezdil jako malý chlapec a do tohoto kouzelného místa se jednoduše zamiloval. Už ve svých deseti letech věděl, že až jednou našetří dostatek peněz, tak si na Přebuzi postaví chalupu. Stavba repliky originálních roubenek odstartovala před čtyřmi lety. A jelikož je majitel stavař a architekt, vše budoval svépomoci. V horském stavení na nás dýchne vůně dřeva se stylovým interiérem. Velkou obývací místnost zdobí kachlová kamna. Najdeme zde moderně vybavenou kuchyni, dvě koupelny a celkem čtyři ložnice. Přírodní barvy a motivy vkusně kopírují místní suroviny a kompletně ladí s okolní přírodou.


Báňský rybník a horský potok s reliktem náhonu na vodní kolo, které jsou součástí širší zahrady roubenky, ještě dokreslují pětisetletou historii lidské činnosti na tomto jedinečném místě.

Roubenka láká i na výstavku s exponáty z historie dolování rud v západní části Krušnohoří. Obdivovat zde můžeme 400 let staré mlecí kameny, ukázku minerálů typických pro oblast Přebuzi a nálezy perleťových lastur, používaných dříve na výrobu perleťových knoflíků.




203 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše