• vmv

Tichá husa z Francie
Slepice, prasata, králíci nebo husy? To jsou v minulosti běžně chovaná domácí zvířata, která se v současnosti na českých venkovech začínají znovu hojně objevovat. Lidé přicházejí na chuť těmto zvířecím tvorům a stále oblíbenější jsou husy. Jenže jejich kejhání často dráždí okolní obyvatele. Husy landeské jsou ale jiné! Věřte nebo ne, landesky nebudou vadit sousedům. Ony totiž téměř nekejhají.


Husy landeské pocházejí z francouzského kraje Landis. Tamní obyvatelé si jich dodnes cenní především pro jejich nadměrně velká játra. Landeska se řadí mezi středně těžká plemena hus. Mají mohutný trup s výrazným dvojitým podbřiškem. Běháky jsou růžovo červené a zobák růžovo oranžový. Husa landeská dosahuje hmotnosti okolo 6,5 kg a pohlavně dospívá ve věku 9 měsíců. Houser je asi o kilo těžší a normální pohlavní aktivity dosahuje ve věku dvou let. Husa snese v prvním roce asi 25 vajec za snáškové období, tedy od konce února po červen. Snůška se po roce zvyšuje na 30-40 bílých vajec. Těmto husičkám ale chybí dostatečný pud sedět na vejcích. Pokud bychom plánovali vlastní housátka, musíme počítat s líhnutím v líhni.

Landeska se vyskytuje jak v barvě bílé, tak i v divokém barevném rázu, který je u chovatelů oblíbenější právě pro nápaditou barvu peří.

Tento druh husy netrpí na nemoci, čímž patří mezi nejodolnější a otužilá plemena. Rychle rostou a vynikají velkou masitostí.


Husy jsou dlouhověká zvířata a před jejich pořízením bychom měli myslet na to, že v chovu vydrží i 15 let. Pokud plánujeme vlastní hejno, na jednoho housera dáváme asi tři husy. Tímto způsobem vytvoříme nejlepší uspokojení stáda. A pokud máte ve svém chovu již další drůbež, nemusíte se obávat nepokojů. Landesky jsou nekonfliktní a oplývají klidným charakterem.
24 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše