• vmv

Trávník jako ze žurnáluZahradní koberec, který nám budou všichni závidět. Takovou nádheru by si na své zahradě přál každý z nás. Ne všem se ale bezchybný trávník podaří vypěstovat. Po dlouhé zimě, kdy půda vysychá je ten nejlepší čas věnovat se především trávníku. Dejme sobě a zelenému koberci čas a s ničím nepospíchejte. Před osetím je nutné travnatou plochu nejprve zbavit kamenů, větví, případně kořenů. Když trávník trochu povyroste, zkrátíme jej asi o třetinu a použijeme vertikutátor. Tím zvýšíme cirkulaci čerstvého vzduchu v trávníku, zbavíme se většiny plevele, mechu a nastartujeme růst trávy.


Na dosetí bychom měli vybírat travní směs podle toho, k čemu má trávník sloužit. Pro každodenní život, kdy bude zahradu využívat rodina včetně domácích mazlíčku se doporučuje travní směs pro aktivně využívané zahrady a sportoviště. Na trávník s vysokou odolností raději použijeme směs na okrasné zahrady a parky. Travní osivo do náročných podmínek volíme v případě, že je travnatá plocha ve stínu nebo naopak na přímém slunci. Trávník ideálně sekáme na výšku okolo 5 cm. Při nízkém osekání trávník ubírá na síle a zbytečně vysychá. Při sekání je důležitá pravidelnost. V květnu a červnu nic nepokazíme tím, když budeme se sekačkou vyjíždět i dvakrát za týden. Jinak postačí jednou týdně.


Zapomínat bychom neměli také na celkový vzhled zahrady. Do správné podoby můžeme upravit i starší trávník. Velmi přirozeně působí zvlněné okraje s nepravidelným geometrickým tvarem a doplněný záhony. Takové trávníky se hodí k venkovským domům do přírodně laděných zahrad. Tvar do čtverce sluší spíše moderním menším městským zahradám a domům s plochou střechou. Jestliže je zahrada poněkud rozlehlejší, poutavého výsledku dosáhneme kombinací dvou či tří zatravněných čtverců různých velikostí. U travnaté plochy ve svahu je potom nejlepší vsadit na jednoduchost a vyvarovat se přísným geometrickým tvarům. V případě svahu postačí obyčejný trávník doplněný skalkou, kvetoucími zídkami, případně květinovou skalkou.

67 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše