• vmv

Trendy je luční kvítí i bylinkyŽeny je milují a rády je dostávají. Kytice mohou být odlišné a někdy i velmi originální. Při sestavování ať už řezaných kytic nebo aranžovaných vazeb je důležití dbát na to, aby složení květin bylo harmonické a dobře vyjádřilo emoce.


Trendy ve floristickém odvětví často korespondují se společenskou náladou. Lidé se vracejí k přírodě a stejně je tomu v květinářství. Přestává se používat aranžovací hmota, která není šetrná k životnímu prostředí. Hledají se nové, ekologické možnosti, z nichž můžete k aranžmá květinových dekorací použít například králičí pletivo.


Také při výběru samotných květin se upřednostňují květiny lokálního původu. Roste poptávka po květinách, které běžně nacházíme v přírodě, na zahradách, loukách nebo u polí. V oblibě jsou také sušené květy, které nám vydrží mnohem déle. Velmi zajímavou kombinací jsou sušená kvítka s živými květinami. K růžím se například hodí jednoduché trávy.


Letošní rok je ve znamení zemitých tónů, kterým dominuje hnědá, béžová, šedá nebo bronzová barva. Floristika se jednoduše vrací k přirozenosti až obyčejnosti. K vazbě lučních květů je možné využít kopretiny, chrastavce, řebříčky, svízel, chrpy nebo vrbice. Pokud při procházce v přírodě narazíme na vlčí máky, máme vyhráno. Výrazně červené květy rozzáří téměř každou ženu či dívku. S přesnou skladbou rostlin bychom si neměli lámat hlavu. Divoké kvítí zvládne i trochu chaosu. Jestliže polní kvítí doplníme starým džbánem nebo letitou vázou, neuděláme v žádném případě chybu.


Pokud nám na zahrádce vykvetou lilie, pivoňky nebo růže, dají se zvolit jako základ pro vazbu. Tyto výrazné rostliny potom vedle sebe už nepotřebují nic dominantního. Doplnit se dají pouze trvalkami jako jsou dlužichy, okrasné česneky, kontryhel měkký, hlaváč nebo levandule. Dokonale ve vazbách působí bylinky, které navíc krásně voní. Květinu můžeme oživit mátou, šalvějí nebo dobromyslí. Objemná šanta dokáže kytici osvěžit a zaplnit prázdná místa, aniž bychom řešili uspořádání vazby.


U přírodních kytic se rozhodně nemusíme bát zamíchat opravdu bohatý výběr. Báječně vypadá, když doplníme větší květy se záplavou drobných kvítků. Přidat můžeme také obilí, listy, traviny a podobnou zeleň.
29 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše