• vmv

V pěstounské péči s RODINOUDěti patří domů a pokud stabilní rodinný přístav postrádají, nabízejí se pěstounské rodiny. Jestliže dítě vyrůstá bez rodinného zázemí s absencí láskyplné náruče dospělých vzorů, trpí jeho psychika. S tím se následně snaží pomoci právě pěstouni. Kdo se může stát pěstounem a jak o pěstounství zažádat?


Pokud se rozhodneme stát pěstounskou rodinou, je nutné podat Žádost o zařazení do evidence žadatelů vhodných stát se pěstouny. Formulář můžeme jednoduše stáhnout na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky. Další možnost přichází také přímo na úřadu obce s rozšířenou působností v místě trvalého pobytu žadatele nebo v místě trvalého pobytu jednoho z manželů, jedná-li se o společné pěstounství. Následně probíhá sociální šetření přímo v místě žadatelova faktického bydliště. Dále žádost posuzuje krajský úřad, který zajistí psychologické vyšetření žadatele i posouzení žádosti posudkovým lékařem. Následují přípravné kurzy na přijetí dítěte do pěstounské péče. Úřady se rovněž zajímají o pěstounovu motivaci k pěstounství, kvalitu vztahů a stabilitu rodinného prostředí. Zjišťují se i postoje ostatních členů rodiny. Na základě poznatků potom úřad vydává rozhodnutí o zařazení či nezařazení do evidence mezi uchazeče. Pokud žádost zamítne, je stále možnost na odvolání.


Výběr konkrétní rodiny potom závisí na potřebách dítěte a schopnostech budoucích pěstounů. Jakmile je vybraná rodina krajským úřadem oslovena a podrobně seznámena s veškerými potřebnými informacemi týkajícími se dítěte, je jí zprostředkován osobní kontakt.

Cesta k pěstounské péči je opravdu náročná, dlouhá a trnitá. Potřebných informací, jak se stát pěstouny, nabízí v dnešní virtuální svět nepočítaně. Opravdu cenné rady potom dokáže poskytnou především ten, kdo se již na zdárném konci pěstounské péče ocitl.

Ve 12. dílu magazínu Na houpačce si Eva Čejková o pěstounské péči povídala s Andreou Kocourkovou. Ta má doma celkem 7 dětí; z toho dva úžasné chlapce v pěstounské péči, kterým bez váhání nabídla to nejcennější-RODINU. Více na www.iprima.cz
21 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše