• vmv

Vintage není úplné retro
Anglický výraz Vintage bývá spojovaný především s módou 20. až 90. let minulého století. Ženám tehdy učarovaly mašle do vlasů, kostkované šaty, perly, ale i krajky. Vintage styl ovšem nezasáhl jen módu; dnes se v takovém stylu bude skvěle cítit i doma.

Je útulný, příjemný a nabízí staré dobré kousky. Vintage styl bydlení odkazuje na starý nábytek a dekorace. Ačkoliv se termíny vintage, antique a retro často zaměňují, rozdíl mezi nimi je jasný. Retro styl v sobě mísí originální i nové výrobky v designu let dávno minulých, nejvíce z let od padesátých do osmdesátých minulého století. Antique je daleko přesnější a patří sem výhradně věci sto a více let staré. Ve vintage potom nalezneme ty mladší, ale již historické kousky kvalitního vybavení.

Pokud se rádi vracíte do vzpomínek potom pro vás bude vintage styl jako dělaný. Lidé se stejným zaměřením zaplňují byt či dům fotografiemi-černobílými nebo sépiovými, i tím se vyznačuje vintage.

V interiéru převládají klidné, neutrální barvy béžové, pískové a šedé. Oblíbené jsou také pastelové světle modré, růžové nebo fialové.

Jako v bavlnce se budete cítit, pokud přírodní materiály jako dřevo, kámen nebo kovové železo doplníte objemnými závěsy a záclonami. Ty bývají ve vinatge jednobarevné nebo s květinovými potisky, případně zdobené doplňky.

Podlahy jsou převážně pokryté dřevěnými parketami nebo koberci.

Pohodlí a rodinnou atmosféru výborně dodávají dekorativní polštáře. Tady navíc platí, že čím více polštářů, tím lépe. Dají se umístit v obývacím pokoji i ložnici. Oblíbené jsou květinové motivy na povrchové úpravě stěn, které skvěle dokresluje čalouněný nábytek včetně nadýchaných křesel.

A do dokonale sladěného vintage stylu jste zváni také prostřednictvím 13. dílu magazínu Na houpačce www.iprima.cz
101 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše