• vmv

Vlnu prát nemusímeKouzlu ovčí vlny propadla zhruba před 10-ti lety Zuzana Bílková z Beskyd. Žena roku 2018 převzala ve svém rodišti krachující firmu, aby zachránila tradiční výrobu i řemeslo. Dnes spolupracuje s desítkami chovatelů a farmářů z Beskyd a okolí. Její polštáře sice na první pohled vypadají jako od ostatních, ale ve skutečnosti se liší vyšší kvalitou zpracování a výplní. Nejsou v nich žádná dutá vlákna z umělé hmoty, ale pouze šetrně vypraná a učesaná vlna z beskydských oveček. Tento přírodní materiál v zimě hřeje, v létě chladí a je ideální pro děti, alergiky i astmatiky. Navíc krásně voní a vyzařuje energii života. Vlna je materiál mimořádně trvanlivý. Nemusíme ji prát a i přesto vydrží při správném zacházení až desítky let. Navíc jedna věc je spát jako v bavlnce a úplně jiná zažít, jak se taková přikrývka vyrábí. V Beskydské manufaktuře si to můžete dokonce vyzkoušet. Více o výrobcích z ovčí vlny a jejím zpracování prozradila úspěšná podnikatelka Zuzana Bílková v 11.díle magazínu Na Houpačce www.iprima.cz


Ovčí vlna patří k jednomu z nejznámějších tradičních textilních materiálu. Největší výhody získává díky vysoké míře obnovitelnosti a specifickým vlastnostem, které se promítají hlavně do zdravotní nezávadnosti. Ovčí vlna je na lidské kůži příjemná a velmi pohodlná. Je dobrým izolantem a řadí se mezi hypoalergenní materiál. Stejně jako celulózová vlákna, mohou i vlnu potrápit paraziti nebo jiní škůdci. Z toho důvodu často před zpracováním prochází řadou mechanických a chemických úprav. Samotná ovčí vlna v sobě zahrnuje mnoho skvělých uživatelských vlastností. Vyniká vysokou prodyšností a termoregulací. Snadno se čistí a odolává proti zápachu. I to je důvod proč se vlněné výrobky dostávají stále do větší obliby.


Výrobky z ovčí vlny se v našem šatníku rozhodně nebudou nečinně povalovat. V létě příjemně chladí a v zimě naopak zahřejí. Ovčí vlna totiž vyniká skvělou termoregulační schopností. Mezi další z řady dokonalých vlastností ovčí vlny je její schopnost odvádět vlhkost. Povrch ovčích vláken je pokrytý lanolinem a ten je nesmáčivý. Lanolin je navíc velmi kluzký, neulpívají na něm nečistoty, bakterie, prachové částečky, plísně, pyly či zápach. Vlna díky lanolinu vlhkost odvádí ven aniž by sama výrazně nasákla. Z vlny se prostě dokážeme obléknout od hlavy až k patě.


Standardním produktem z ovčí vlny jsou pletené oděvy jako svetry, šály, čepice, ale také ponožky. Moderními technologiemi lze vyrobit z vláken ovčí vlny i trička či sportovní legíny. Tyto výrobky jsou standardně s příměsí elastických materiálů. Vlna je oblíbenou základní surovinou také pro termoprádlo. Do těchto materiálů bývá aplikovaná vlna z ovcí merino, které se vyznačují jemnější srstí.
65 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Láska