• vmv

VodníkZ dílny našich kutilů se tentokrát nastěhoval sympatický vodník až k jihočeskému Martinskému mlýnu. Jestli-že toužíte také po vlastnoručně vyrobeném zeleném mužíčkovi, můžete začít.

Materiál:

prkno 130 x 30 (mm)

lať 12 x 40 (mm)

lať 30 x 35 (mm)

lať 50 x 50 (mm)

lať 15 x 10 (mm)

kulatina o průměru 28 mm

překližka

závitová tyč M4

matky

vruty

hřebíček

barvy

štětce

Postup výroby:

Z připraveného prkna o rozměru 130 x 30 mm uřízneme základnu, která bude dlouhá 30 cm. Z latě 12 x 40 připravíme dva držáky mechanismu, do kterých vyvrtáme díry, aby mohly sloužit na prostrčení závitové tyče.

První držák dlouhý 13 cm zapustíme do přední strany základny a přišroubujeme dvěma vruty. Druhý držák o délce 10 cm přišroubujeme ze spodní strany dvěma vruty skrz základnu.

Lať 30 x 35, která bude sedátkem pro vodníka, uřízneme na 25 cm, vyvrtáme otvor na prostrčení závitové tyče a zespodu také přišroubujeme skrz základnu dvěma šrouby.

Na šablonu vodníka použijeme papír o velikost A4. Obrázek vodníka si přes průklepový papír přeneseme na překližku, vyřízneme a vymalujeme. Barvu necháme důkladně zaschnout.

Následně vodníka přiděláme hřebíčkem k lati.

Vodní kolo:

Lať 50x50 uřízneme na délku 50 mm, uprostřed vyvrtáme otvor na prostrčení závitové tyče. Tím nám vznikne základ vodního kola. Z překližky vyřízneme čtyři lopatky o rozměru 50 x 180 a přišroubujeme vrutem na základ. Vytvořené kolo matkami z obou stran přitáhneme na 25 cm dlouhou závitovou tyč. Z kulatiny si uřízneme centimetrovou podložku mezi kolo a první držák. Dále si připravíme 30 mm velkou vačku, která nám při otáčení kola bude pohybovat rukou vodníka. Vše vsuneme na závitovou tyč a stáhneme matkami. Na lať 15 x 10 připevníme hřebíčkem do správné polohy 30 cm dlouhou ruku vodníka. Uprostřed latě vyvrtáme díru a ve výšce 11 cm přichytneme vrutem, pod který dáme nějakou vyšší podložku (my použili matku) zezadu k lati na které je vodník. Na druhý konec vytvoříme závaží, které musí být těžší než vodníkova ruka, aby byla stále ve správné poloze. Na to naši kutilové vyřezali ze dřeva rybu. Na závěr si z kulatiny uřízneme 10 mm, zakulatíme a vytvoříme krytku na matku na čelní straně vodního kola a přilepíme.


68 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše