• vmv

Vyřehtaná ŘehtačkaMateriál na výrobu řehtačky:


- Dvě latě o rozměru 25x29 mm a 29x65 mm

- dvě kulatiny s průměrem 14 mm a 37 mm

- dřevěné spojovací kolíky o velikosti 6 mm

- překližku

- hřebíčky


Postup výroby:


K jednoduššímu zhotovení řehtačky nám vždy poslouží předem připravený nákres výroby. Podle něho budeme lépe postupovat při výrobě samotné řehtačky. (Video návod naleznete v prvním díle magazínu Na houpačce www.iprima.cz )

1. Nejdříve si dle rozměrů z nákresu nařežeme latě na výrobu řehtačky. Asi v polovině materiálu rámu vyvrtáme otvory na spojovací kulatinu. Vrtačkou uděláme otvory na dřevěné kolíky. Pro prostrčení osy ježka vyvrtáme díru skrz materiál.

2. Kulatinu o průměru 14 mm uřízneme na délku 150 mm a použijeme na spojení rámu.

3. Kratší laťku seřízneme na délku 130 mm. Do půlky podélně prořízneme a zastrčíme ozvučné dřevo–překližku o rozměru 190x110mm. Konec by měl směřovat doprostřed kulatiny o průměrem 37 mm mezi kolíčky. Tento systém nám následně vytvoří zvuk řehtačky. Dále spojíme s rámem spojovacími kolíčky.

4. K vytvoření samotného ježka budeme potřebovat kulatinu 37 mm, kterou si uřízneme na 120 mm a uprostřed provrtáme. Kulatinu 14 mm zkrátíme na 200 mm a prostrčíme silnější kulatinou. Na každém konci zajistíme hřebíkem, aby se nám neprotáčela. Ozubené kolo vznikne tak, že do kříže navrtáme otvory, do kterých upevníme kolíčky.

5. Laťku 25x29 mm seřízneme na 180 mm a nasadíme na vyčnívající konec kulatiny 14 mm. Tímto zhotovíme páku, kterou na konci provrtáme a nastrčíme madlo-kulatinu 130 mm. Obě kulatiny ještě zajistíme hřebíkem, abychom předešli případnému protáčení.

6. Na závěr složíme rám řehtačky, kolíky se spojovací kulatinou slepíme.

Představivosti se meze nekladou, rozměry vlastní řehtačky si každý může upravit podle toho, jak moc chce být vyřehtaný 😊
44 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše