• vmv

Vyhánění jidáše řehtánímMají nahradit zvony a proto musí vydávat pořádný rámus! Jsou malé, které skvěle padnou do ruku, ale i velké, které se vozí na trakařích.

V podstatě dodnes plní svou hlavní funkci – jako nástroje oznamují „odlet zvonů do Říma“. Symbolickým řehtáním a klapáním chlapci vyhánějí jidáše a svolávají k bohoslužbě. Podle historických pramenů hoši s řehtačkami poprvé vycházeli přesně v poledne na Zelený čtvrtek. Od té doby se řehtalo vždy ráno, v poledne a večer o klekání, až do Bílé soboty. Na Velký pátek se výhradně řehtalo o třetí hodině odpolední, což byl údajně čas Ježíšovi smrti. Řehtání se neúčastnily dívky. To bylo výhradním právem chlapců. O pořádek ve skupině, rozdělování vykoledovaných sladkostí, se staral nejstarší z nich, který byl zároveň ministrantem. Často se ve vesnici objevovalo více skupinek chlapců, kteří o možnost obchůzky obcí soutěžili. Nejrůznější řehtačky a klapačky se v rodinách uchovávaly po generace. Postupem času se tato tradice dostala do širokého povědomí lidí. Už z 19. století pak můžeme zaznamenat řehtačky, které je možné zakoupit na trhu. Ty se také staly cenným artiklem sběratelů. Všude se obcházení vesnice hochy nenazývá řehtání. Může to být drkání, klepání, hrkání a podobně.

Téměř 2 metry vysoká řehtačka


Miroslav Rychtář z Protivína ve spolupráci s truhlářem Josefem Brůžkem vyrobili tradiční dřevěnou velikonoční řehtačku obřích rozměrů, jejíž výška je 199 cm, šíře 52 cm a hloubka 30 cm. Při výrobě použili smrkové dřevo, ozubená část je vytvořena z dubu a pružící deska o rozměrech 165 x 42 cm je z překližky.

Zcela funkční výrobek o hmotnosti přibližně 45 kg, na kterém autoři pracovali po dobu jednoho týdne, byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov oficiálně zaregistrován 27. března 2010 v Protivíně při tradičním setkání velikonočních řehtáčů, jehož pořadatelem je každoročně místní Městské kulturní středisko.

Zdroj: https://www.dobryden.cz/rekordy/zvyky-tradice/velikonocni-rekordy/nejvetsi-velikonocni-rehtacka/

25 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše