• vmv

Vztah dětí a zvířat


Mami, tati! já chci zvířátko. Tuto větu téměř všichni rodiče jednou od svého děcka uslyší. A je to naprosto přirozené. I přesto, že dnešní ratolesti vyrůstají v době mobilních aplikací a internetu, mají stále obrovský zájem o domácí zvířata. Ono totiž přirozené soužití s přírodou je v nás lidech hluboce zakořeněno a nikdo to ničím nezmění.

V dětské psychologii se dokonce soužití dítěte s domácím zvířetem potvrzuje jako velká příležitost k povzbuzení duševního vývoje, k formování správných a potlačení nežádoucích postojů. Nejrůznější terapie pomocí zvířat se dokonce používají k léčbě některých duševních poruch.

Děti do tří let věku například domácí zvířátka vnímají jako důležitý zdroj podnětů pro svoji pohyblivost a životní projevy. Vždyť se navzájem chovají dost podobně. Shodně dokážou projevit bolest, když je někdo trápí, dokáží mít nespoutanou radost ze života, stejně jako společně s domácími mazlíčky potřebují své opatrovatele. Dítě se ve vztahu s živým tvorem učí toleranci a ohleduplnosti, což rodiče jistě ocení v případě, když plánují pro svého potomka sourozence.

Předškoláci naopak mají domácí zvířata za živé hračky. S nimi poznávají, že život je něco osobitého a zvláštního.

Pro děti, které se ocitají v období přibližně od osmi let výše, mají domácí mazlíčci zcela specifický význam. V tomto středním školním věku se u nich rozvíjí zcela přirozeně rodičovské postoje vůči malým dětem. A právě na zvířatech si tito mladí školáčci uplatňují a rozšiřují své pečovatelské a ochranářské sklony. S vlastním zvířátkem poznávají něžnost, obětavost a mnoho dalších vlastností nezbytných pro jejich budoucí život.

Pokud však domácího mazlíčka pořídíte „puberťákovi“, měly byste si být jisti, že podstatnou část péče a odpovědnosti je schopen za zvířátko převzít. Pokud ano, máte vyhráno! Váš potomek ve zvířeti zcela jistě objeví věrného kamaráda. Bude umět svého svěřence něčemu naučit a zabývat se jím. Zvládne zkrátka vychovávat, což bude mít pro jeho vývoj nezanedbatelný přínos.

33 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše