• vmv

Z chlívku letní kuchyně


Mít alespoň občas možnost utéct do přírody. Takový sen má řada „panelákových“ lidí. Často touží vyměnit městský ruch za klidnou chalupu a stejně na tom před pár lety byli i manželé Vlkovi. Oni navíc svůj sen postupně dovedli k naprosté dokonalosti. Na své chalupě se totiž usadili na trvalo a rozhodně nelitují.


Středně velký statek v jihočeských Chlumanech je dokonalou oázou klidu.

Původní plány manželů Vlkových byly takové, že do malebné vesničky budou utíkat o víkendech z paneláku. Plány se celé rodině změnily, když se při drobných úpravách svého nynějšího sídla propadli stropem. V tu chvíli neměli téměř na výběr a pustili se do rozsáhlé rekonstrukce. Po téměř 10 letech tvrdé dřiny bylo nakonec rodinnou radou odsouhlaseno, že město definitivně vymění za život na vesnici.


Majitelům se navíc po čase naskytla možnost koupě sousední chalupy – rodného domu dobrodruha a cestovatele po Jižní Americe Františka Čecha Vyšaty. Dům manželé Vlkovi společnými silami rovněž opravili a zařídili na stylové venkovské ubytování „U Vyšaty“.

Kromě nádherně zrekonstruovaných vnitřních prostor se majitelka a současně starostka obce Chlumany pyšní překrásnou zahradou. Již před mnoha lety se velmi intenzivně zajímala o koncept přírodní zahrady. S původní, kterou tvořila všehochuť tůjí, kvetoucích keřů a různých květin, nebyla spokojená. Postupem času proto vytvořila tradiční venkovskou zahradu. Dělená je do několika prostorů živými a dřevěnými plůtky, kde nabízí nespočet míst k relaxaci a odpočinku. V hospodářské části nechybí velké množství ovoce a zeleniny, které na statku zpracovávají na džem a šťávy. Zahrada Vlkových jistě právem v roce 2013 získala certifikát Ukázková přírodní zahrada.


Na statku v Chlumanech zahrada neslouží pouze lidem, ale i zvířatům.

Kozy se prohánějí za domem, křepelky a králíci zase bydlí v malém domečku na druhém konci zahrady. Původní chlívek dostal pod taktovkou Vlkových totiž podobu stylové letní kuchyně.


Dnes už je dokončená i rekonstrukce přilehlé stodoly, ze které vznikla galerie věnovaná cestovateli Vyšatovi.


Kontakt: www.http://www.uvysaty.cz/

130 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše