• vmv

Z Prachovských skal až po KaribikNalezneme ho všude na světě a pravděpodobně nikdy nevyjde z módy. V Prachovských skalách po něm šplhají horolezci a po čistě bílých zrnkách křemene se můžeme procházek v Karibiku. Skála stejně jako prosluněná pláž mají jedno společné a je to pískovec.


Milovníci přírodních odstínů ho rádi využívají při zvelebování vlastní zahrady. Zemité odstíny se mimo jiné skvěle hodí k terasám, které díky nim dostávají nádech středomořského stylu.

Křemičitý pískovec je nejvíce zastoupený druh pískovce. Naleznete ho v barvě bílé, světle šedé, červené, žluté, ale i okrové. Pokaždé se jedná o světlý typ kamene, jelikož křemen je čistě bílý minerál. Odstíny potom určují ostatní příměsi v pískovci. Nejtmavší paleta barev je výsledkem spojení křemene, živce a příměsí oxidu železitého, jež je barví do červena a hněda.


Různorodá hrubost pískovce nabízí jak střízlivé, tak i nápadné využití v zahradě. V případě využití tohoto materiál na dlažbu, schodiště nebo obklady je dobré vybírat křemenné pískovce. Ty totiž spolehlivě odolávají tlaku.


Na stavbu suchých zídek nebo na bylinkovou spirálu postačí pískovec s jílovitým tmelem, který je méně mrazuvzdorný a měkký.


Pískovec v zahradě dokáže skloubit estetiku i funkčnost. Poutavé může být například ptačí pítko nebo i mlýnský kámen zakomponovaný do vodního prvku uprostřed zahrady. Mějme, ale na paměti, že se pískovec při stálém kontaktu s vodou neobejde bez údržby. Vždy je vhodné ho ošetřit hydrofobní impregnací. Jenom tak si zachová přírodní vzhled materiálu a bude chráněný před intenzivním vsakováním vody do materiálu, který je porézní. Stejně ošetřený by měl být také pískovec, který umístíme na stinné místo a mohou se na něm tvořit mechy.

41 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše