• vmv

Zachráněná roubenka u Mělníka

Aktualizace: dub 18Tam kde stával před více jak 300 lety, ho nalezneme i dnes. Dům nedaleko Mělníka od druhé světové války pouze chátral. Původní majitelé ho značně zdevastovali. Spálili, co se dalo a dokonce vyřezali i některé nosné trámy. Naděje dobové chalupě svitla až v roce 1971, kdy dům koupili chalupáři z Prahy. Od té doby se osud stylové roubenky otočil k lepšímu a dnes v rukách dobrých lidí jenom vzkvétá.

Manželé Lenka a Tomáš Benešovi byly na venkovský život zvyklí už ze svého dětství. Jejich touha vrátit se do přírody obklopené vzrostlými stromy, byla obrovská a v roce 2000 se stala skutečností. Ke spokojenému životu, ale přibylo mnoho práce a budování. Při úpravách vysněného stavení se manželé nejdříve vrhli na nezbytné opravy. Do domu zavedli elektřinu a vodu. Aby zde mohli alespoň trochu fungovat, museli přeložit střechu a vyměnit některé podlahy. Jako první se rozhodli vystavět byt z bývalé sušárny a půdy nad ní v patře zadní části domu. Hned poté se sem nastěhovali i se svými dvěma dcerami. K vybudování části bytu využili vše, co po bourání nebylo nutné vyhodit. Staré dveře, pískovcové portály a dokonce i malovaný barokní strop přenesený ze zničeného zámku. To vše dodnes zdobí chalupu pracovité rodiny.

Během rekonstrukce se manželé museli zbavit nevhodných úprav, které zde zanechali předchozí majitelé. Odstranili beton a dlažbu. Ta bránila staré dřevěné podlaze dýchat a proto bylo nutné položit opět dřevěná prkna. Po celou dobu přestavby Beranovi vše konzultovali s památkáři, protože jejich dům je památkově chráněný. Inspiraci hledali v časopisech, pročetli spoustu odborných knih a nápady jezdili čerpat po skanzenech. Jako skanzen ale dům opravit nechtěli. Povedlo se jim, co si nejvíce přáli, skloubit staré s novým.

V překrásné chalupě dnes najdeme malovaný nábytek, vyšívané záclonky i kachlová kamna v přízemí světnice. Po staru se zde topí, když je chladno a rodina touží po příjemné atmosféře. K temperování potom po celou zimu slouží ústřední topení. V podlaze jsou konvektory a v pokoji dcer radiátory. V přízemní koupelně zajišťuje teplo elektrické podlahové topení a topné žebříky. V kuchyni se dnes každý může pokochat pohledem na původní topeniště pro pec. Originální jsou také litinové radiátory s plastickým retro vzorem a stylovými mosaznými páčkami. Vypínače a zásuvky zase majitelé vkusně vybrali porcelánové. Žije se tu prostě jako v pohádce. Navíc s překrásným výhledem z pavlače v patře do zahrady s jezírkem.
121 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše