• kristynasolnickova

Zbavte svou ložnici věcí, které do ní nepatříV ložnici trávíme velkou část svého času a tato místnost má velký vliv na naše zdraví a náladu. Vykouzlete z ní skutečnou oázu klidu odstraněním několika rušivých elementů.


Ložnice by měla být především místem odpočinku, intimním prostorem, kde načerpáte energii. Při jejím zařizování byste se tedy měli vyvarovat následujících věcí.


1. Zapomeňte na zářivé barvy

Ložnice má být klidným místem pro odpočinek, proto do ní nepatří výrazné barvy. I když máte tyto odstíny rádi a obdivujete třeba na internetu obrázky ložnic, které hýří barvami, zvolte raději něco decentního. Barvy nabádají náš mozek k činnosti, proto se nám pak hůře odpočívá, naopak přírodní tóny jsou uklidňující a těch bychom se měli držet.


2. Pryč s koberci

Koberec místnost zateplí a zútulní, na druhou stranu se v něm drží roztoči. Tyto potvůrky mohou vyvolávat alergie a způsobovat další obtíže. V ložnici tedy raději zvolte jinou podlahovou krytinu (například dřevo či vinyl). Nechcete-li se koberce vzdát úplně, pořiďte si dva menší koberečky ke stranám postele.


3. Kam s postelí

Je-li to jen trochu možné, dodržte při umisťování postele několik zásad. Stát by měla dál od okna a od zdi, která ji spojuje s rušnými místnostmi (například obývací pokoj). Postel by měla mít určité ukotvení, nestavte ji tedy do středu místnosti. Pozor také na to, aby se dveře nenacházely za hlavou ani v nohách postele. Dále se vyvarujte ostrých předmětů v jejím okolí.


4. Průsvitné závěsy schovejte

Absolutní tma je základem dobrého a klidného spánku. Průsvitné závěsy snadno propustí do místnosti světlo z pouličního osvětlení, mozek pak zcela nevypne, spánek není dostatečně hluboký a tedy ani kvalitní. Odborníci tedy radí pořídit si do ložnice zatemňovací závěsy, které kromě toho, že nepropustí světlo, tak pohlcují i hluk z ulice.


5. Umění si vystavte jinde

Máte rádi moderní umění? Visí vám v bytě vtipné, nebo naopak depresivní obrazy či náročné výjevy? Pokuste se tyto obrazy nedávat do ložnice, tam patří pouze ty pozitivní, jednoduché a milé.


6. Zákaz vstupu zvířatům

Toto pravidlo je pro milovníky zvířat obzvlášť těžké uvést do praxe. Pravdou však je, že zvířata by neměla mít do ložnice přístup a už vůbec by neměla spát v naší posteli. Důvodů je hned několik - hygiena, bezpečnost a zdraví.


7. Ložnice není tělocvična

Cvičebním pomůckám bude lépe v jiné místnosti a pomůže tak i své kondici. Rotoped v obývacím pokoji vám umožní sledovat televizi a přitom sportovat, ideální řešení.


8. Méně je více

V ložnici nepoužívejte výrazné osvětlení, volte spíše decentní a k posteli si pořiďte lampičku. Škodí i přemíra nábytku a dalšího vybavení (krabice, které zrovna nebylo kam jinam dát). Podle odborníků na Feng Shui bychom se v ložnici měli obejít i bez květin a zrcadel.


9. Televize je tabu

Televize v ložnici je prý zabijákem intimního života. Každý to má jinak, avšak doloženým faktem je, že elektrosmog narušuje spánek, takže televizi nebo počítač umístěte ideálně jinam.


Foto: Shutterstock

163 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše